PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski sejmik wspiera uzdolnioną młodzież

  • PAP    16 marca 2015 - 19:00
Śląski sejmik wspiera uzdolnioną młodzież

Na stypendia dla utalentowanej młodzieży przeznaczono 342 tys. zł/ fot. pixabay

Radni sejmiku woj. śląskiego przyjęli w poniedziałek (16 marca) program wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży, który będzie obowiązywał od września br. do czerwca 2018 r.
Program wspierania uzdolnionej młodzieży województwa śląskiego, jak poinformowano w uzasadnieniu do uchwały, ma wyrównywać szanse edukacyjne oraz "przyczyniać się do rozwoju uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego".

"Mając na uwadze dobro wspólne mieszkańców regionu należy wspierać ambicje edukacyjne młodych ludzi, a realizacja niniejszego programu będzie stanowić dodatkowy czynnik motywujący uczniów do nauki i rywalizacji" - napisano.

Uchwalony w poniedziałek program będzie obowiązywał od września 2015 r. do czerwca 2018 r.

Utalentowana młodzież będzie mogła starać się o stypendia województwa śląskiego. Jak poinformował Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, na realizację programu przeznaczono 342 tys. zł, a stypendia będzie mogło otrzymywać do 30 uczniów w roku szkolnym.

Zadaniem programu będzie m.in. wspieranie uczniów w rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań oraz umożliwianie im udziału w ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach (konkursach, festiwalach, olimpiadach), a także promowanie zdolnej młodzieży.

Poniedziałkowa decyzja radnych sejmiku województwa śląskiego umożliwi kontynuację poprzedniego programu, który wygaśnie z końcem czerwca. W poprzednim programie o stypendia mógł się starać kandydat, który w roku szkolnym uzyskał średnią ocen 4,8 oraz udokumentował uzyskane osiągnięcia, jak np. udział w olimpiadach, konkursach, turniejach na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Podstawą przyznania stypendiów mogły być również wybitne osiągnięcia w pracy badawczo-naukowej, znaczące osiągnięcia artystyczne, sportowe, działalność społeczna - wolontariat.

Przyznane stypendia młodzież mogła przeznaczyć m.in. na zakup literatury fachowej, pomocy naukowo-dydaktycznych, opłacenie dodatkowych kursów i lekcji, sfinansowanie publikacji prac naukowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • starszy hajer, 2015-03-17 08:58:57

    30 uczniów przez 3 lata to razem 90. 342 tysiące dla 90 uczniów czyli ok. 3800 na rok, czyli ponad 3 stówy na miesiąc. I tyle pieniędzy przeznaczamy na tych, od których zależy przyszłość naszego Kraju. Tym młodym ludziom na "waciki", jak mawiała klasyk (klasyczka...), to wystarczy. Ale czy... na coś jeszcze?? Za takie pieniądze to my z pewnością nie przygotujemy sobie "nowej Japonii". Mnie to nawet pasuje, więcej kasy zostanie na służby w mundurach i strojach (i nie myślę tu o wojsku czy policji...)  rozwiń