PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie gimnazja w większości staną się podstawówkami

  • PAP/JS    17 maja 2017 - 16:08
Śląskie gimnazja w większości staną się podstawówkami
Ponad 84 proc. gimnazjów w woj. śląskim będzie po wprowadzeniu reformy edukacji funkcjonować jako szkoły podstawowe (fot.pixabay)

Ponad 84 proc. gimnazjów w woj. śląskim będzie po wprowadzeniu reformy edukacji funkcjonować jako szkoły podstawowe, 9 proc. – jako szkoły średnie, 4 proc. będzie działać w zespołach szkół – podało Śląskie Kuratorium Oświaty.
3 proc. gimnazjów pozostanie samodzielnymi jednostkami, pozostawionymi do wygaszenia.

"Mamy powody do satysfakcji. We wszystkich gminach i powiatach znana jest sieć szkół, dostosowana do nowego ustroju szkolnego, która będzie obowiązywać od 1 września" - powiedziała podczas konferencji prasowej w Katowicach, śląska kurator oświaty Urszula Bauer.

"Nasze województwo suchą nogą przeszło przez te zmiany. Dzieci i młodzież wiedzą, gdzie mają iść do szkoły 1 września" - oświadczył wicewojewoda śląski Mariusz Trepka.

Rady gmin i powiatów woj. śląskiego podjęły łącznie 195 uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Rady 8 jednostek: Będzina, Ustronia, Goleszowa, Szczekocin, Żarek, Milówki i Dębowca nie podjęły ostatecznych uchwał ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. W tym przypadku pozostają w mocy dotychczasowe uchwały o sieci. Ustawodawca przewidział taką sytuację i nałożył na samorządy ustawowy obowiązek opracowania i podania do publicznej wiadomości informacji w sprawie planu sieci szkół z uwzględnieniem zmian następujących z mocy prawa.

Część samorządów zdecydowała się rozstrzygnąć różnice zdań z kuratorium przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach. Według danych kuratorium, trafiły tam już cztery sprawy.

Na stronie Śląskiego Kuratorium Oświaty działa platforma z ofertami pracy dla nauczycieli, jest ich obecnie blisko 600. 170 to oferty pracy na cały etat, oferty pracy do 8 godzin jest ponad 340. Najbardziej poszukiwani są nauczyciele wychowania przedszkolnego (47 ofert), chemii (43), języka angielskiego (43), fizyki (38). Najwięcej ofert jest z terenu Katowic (90), powiatu mikołowskiego (90) i cieszyńskiego (76).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.