PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie kuratorium ponagla samorządy

  • PAP    19 sierpnia 2011 - 14:30
Śląskie kuratorium ponagla samorządy

Kuratorium Oświaty w Katowicach wysłało do wszystkich śląskich samorządów pisma z prośbą o pełne wykorzystanie pieniędzy przeznaczonych na wyprawki szkolne.
W ubiegłym roku. kuratorium musiało zwrócić do budżetu państwa niemal połowę środków przeznaczonych na ten cel.

Czytaj też: Gminy czekają na wnioski o wyprawki szkolne

Wyprawką szkolną mogą zostać objęte dzieci z rodzin, w których dochód na członka rodziny nie może być wyższy niż 351 zł. Mogą też zostać przyznane dzieciom z rodzin lepiej sytuowanych, ale dotkniętych np. sieroctwem, niepełnosprawnością, ciężką chorobą, przemocą w rodzinie, trudnościami w przystosowaniu się do życia w społeczeństwie.

Czytaj też: Nie wydano wszystkiego z rezerw na edukację

„W piśmie do samorządowców podaliśmy 15 takich przypadków, które należy wziąć pod uwagę podczas przyznawania wyprawki szkolnej” – powiedziała rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty, Anna Wietrzyk.

W maju tego roku na liście do wyprawki szkolnej znalazło się 33 303 dzieci z woj. śląskiego. „Pierwsza transza została obliczona na 4,3 mln zł. Jesienią – po weryfikacji list – wypłacane jest wyrównanie w drugiej transzy. Niestety w ostatnich latach zamiast dodatkowej dotacji, zwracaliśmy pieniądze” – dodała Wietrzyk.

W 2010 roku województwo śląskie otrzymało 7,5 mln zł, z czego zwrócono do budżetu państwa 3,9 mln zł. „Środki zostały wykorzystane w zaledwie 48 proc.” – ubolewa rzeczniczka, dodając, że Śląskie Kuratorium Oświaty chce w tym roku uniknąć takiej sytuacji.

Wytypowaniem dzieci powinien się zająć dyrektor szkoły, zwracając uwagę, aby liczba uczniów z grupy nie spełniającej kryteriów dochodowych nie przekraczała 10 proc. ogólnej liczby uczniów, którym przysługuje wyprawka w danej gminie.

Kuratorium wprowadzi tzw. kartę realizacji zadania. Każda jednostka samorządowa będzie musiała zdać relację o sposobach informowania dyrektorów szkół o dzieciach, którym można przyznać wyprawkę w ramach dodatkowych 10 proc. oraz o ewentualnych przyczynach niewykorzystania tych pieniędzy.

Specjalny formularz dla rodziców, którzy spełniają kryteria dochodowe i dla tych którzy ich nie spełniają opracował katowicki urząd miasta. „Decyzja należy więc do dyrektora szkoły. Jeśli nie wykorzystał tych pieniędzy, to znaczy, że nie było takiej możliwości” – tłumaczyła Grażyna Burek z wydziału edukacji urzędu miasta.

W rządowym programie „Wyprawka szkolna” zapisano, że w roku szkolnym 2011/2012 pomoc na zakup podręczników szkolnych będą mogli otrzymać, obok uczniów klas I-III szkoły podstawowej, także uczniowie klas III gimnazjów, czyli pierwszy rocznik, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia.

Wysokość wyprawki w zależności od kategorii i typu szkoły wynosi od 180 do 390 zł.

W budżecie państwa na „Wyprawkę szkolną” zarezerwowano w tym roku 115 mln zł, czyli blisko 20 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. 10 proc. tej kwoty może być przeznaczona dla uczniów niespełniających kryterium dochodowego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.