PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie oszczędzi na energii

  • GK    6 kwietnia 2011 - 10:12
Śląskie oszczędzi na energii

Śląskie instytucje edukacyjne o ok. 17 proc ograniczą koszty wydatków na energię elektryczną.
Zarząd województwa wyłonił jednego dostawcę energii dla ok. trzech czwartych jednostek edukacyjnych. Dotychczas każda z nich, zawierając indywidualnie umowy z dostawcami, była w trudniejszej pozycji w negocjacjach dotyczących cen energii.

W ubiegłym roku wszystkie placówki edukacyjne województwa śląskiego na energię elektryczną wydały ok. 527,3 tys. zł. Jednostki, które zostały objęte przetargiem (25 z 33 jednostek, ponad 60 punktów poboru energii) zaoszczędzą do końca obecnego roku około 82 tys. zł.

Kolejny kompleksowy przetarg zostanie ogłoszony pod koniec roku. Do dotychczasowej listy dołączą te placówki, które są związane z kontrahentami jeszcze obowiązującymi umowami.

– Wprowadzenie tego rozwiązania to zapowiedź głębszych działań w zakresie energooszczędnej gospodarki oraz szukania oszczędności w funkcjonowaniu placówek. Zaczęliśmy od podstawowego kroku – jak zmiana dostawców i taryf. Poważniejszym działaniem będą inwestycje w nowe systemy pomiarowe czy też termomodernizacje, aby efektywniej wykorzystać wszystkie rodzaje energii i ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Pokazaliśmy też, że grupa instytucji, realizując wspólne cele, ma większą siłę przebicia, negocjując warunki kontraktu czy też sięgając po różne formy dotacji – mówi marszałek województwa Adam Matusiewicz.

Decyzja o zorganizowaniu wspólnego przetargu poprzedzona była audytem energetycznym. Jego celem było określenie podstawowych problemów w zakresie kosztów energetycznych ponoszonych przez placówki oświatowe oraz określenie możliwości ich ograniczenia, tak aby nie odbiło się to niekorzystnie na warunkach działalności placówek.

Od początku 2009 roku Zarząd Województwa Śląskiego realizuje program zarządzania energią i środowiskiem przez podległe placówki służby zdrowia.

Co roku analizie podlega zużycie energii elektrycznej, ciepła oraz wody. Pozwala to na określenie tzw. potencjału oszczędzania, na którego podstawie rekomendowane są optymalne rozwiązania.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.