PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie, Urszula Bauer: 50 uchwał ws. dostosowania sieci szkół do reformy

  • PAP/JS    10 lutego 2017 - 17:29
Śląskie, Urszula Bauer: 50 uchwał ws. dostosowania sieci szkół do reformy
Od 15 stycznia 2017 r., czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów, rady gmin i rady powiatów mogą podejmować uchwały dotyczące przystosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. (fot.:Marcin Polak/flickr.com/CC BY 2.0)

• 50 uchwał rad gmin i powiatów wpłynęło do czwartku (9 lutego) do zaopiniowania do Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach – poinformowała kurator Urszula Bauer.
• Kuratorium spodziewa się w sumie 203 uchwał.
"W woj. śląskim wdrażanie reformy przebiega bardzo harmonijnie i jest w dużym stopniu zaawansowania" - powiedziała podczas konferencji prasowej w Katowicach śląska kurator oświaty.

Od 15 stycznia 2017 r., czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów, rady gmin i rady powiatów mogą podejmować uchwały dotyczące przystosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. "Już 4 dni po wejściu w życie tych przepisów rada powiatu bielskiego podjęła taką uchwałę i skierowała ją niezwłocznie do nas do zaopiniowania" - podkreśliła Urszula Bauer.

Uchwała bielskich radnych została uznana za zgodną z prawem i umożliwiającą uczniom realizację obowiązku szkolnego. Rada uchwaliła np. włączenie gimnazjów do szkół innego typu: szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. W projekcie uwzględniono także funkcjonowanie klas dotychczasowego gimnazjum w szkole podstawowej i w liceum oraz klas dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej w szkole branżowej I stopnia.

Według obliczeń kuratorium, w sumie spłyną do niego 203 uchwały do zaopiniowania, w tym 167 ws. projektów dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów oraz 36 ws. projektu sieci szkół specjalnych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych.

Śląska kurator oświaty wyjaśniała też podczas konferencji, jak zostanie zorganizowana edukacja w nowym ustroju szkolnym, jeśli rada gminy lub powiatu nie podejmie uchwały ws. projektu dostosowania sieci szkół.

Jak zaznaczyła, obecne przepisy wskazują, że "rada gminy podejmuje uchwałę ws. projektu dostosowania sieci szkół", a nie, że "może podjąć". "Wydaje nam się zasadne oczekiwanie, że samorządy wykonają to zadanie. W naszym województwie miałam dotychczas tylko jedno takie pytanie ze strony jednostek samorządu terytorialnego" - powiedziała.

Jeśli - jak wyjaśniła - jakiś samorząd nie podejmie uchwały, pozostaną w mocy dotychczasowe uchwały, jednocześnie ustawa nakłada na prezydenta, burmistrza lub wójta obowiązek opracowania i podania do publicznej wiadomości informacji ws. planu sieci szkół, jaki będzie obowiązywał od 1 września 2017 r.

"Jeśli w przyszłości samorząd będzie jednak chciał dokonać włączenia jednej szkoły do innej, będzie musiał działać na podstawie innych przepisów, co łączy się z szeregiem czynności, których nie musi wykonywać stosując przepisy przejściowe" - wyjaśniła Bauer.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.