PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Większość samorządów przesłało już uchwały ws. sieci szkół

  • PAP/EM    24 lutego 2017 - 14:40
Śląskie: Większość samorządów przesłało już uchwały ws. sieci szkół
Do kuratorium wpływają też pisma rodziców z prośbami, by w opinii uwzględnić oczekiwania środowiska (fot. pixabay)

• 152 uchwały ws. projektów dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego wpłynęło do czwartku (23 lutego) do Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach.
• Jak podała w piątek ta instytucja, stanowi to 75 proc. ogólnej liczby uchwał, które powinny zostać podjęte.




"Stan zaawansowania reformy w naszym regionie jest powodem do zadowolenia" - powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach śląska kurator oświaty Urszula Bauer.

Kurator po analizie zaopiniowała dotychczas 32 uchwały, w tym ponad 50 proc. pozytywnie. Pozostałe uchwały otrzymały tzw. opinie warunkowe, ze wskazaniami zmian. Dotyczą one najczęściej: uzupełnienia sieci szkół o szkoły istniejące, nieujęte w projekcie, doprecyzowania siedziby szkoły i miejsc innej lokalizacji zajęć, przekształcenia gimnazjum w szkołę podstawową zamiast pozostawienia gimnazjum do wygaszenia kształcenia.

"Tworząc sieć szkół koncentrujemy się na tym, żeby eliminować z życia szkolnego dwuzmianowość, na takim zaplanowaniu obwodów szkolnych, żeby uczeń miał do szkoły blisko, żeby nie musiał dojeżdżać czy być dowożony" - powiedziała kurator.

Czytaj też: Wszystkie podręczniki dla szkoły podstawowej będą darmowe

Do kuratorium wpływają też pisma rodziców z prośbami, by w opinii uwzględnić oczekiwania środowiska. Zdarza się jednak, że oczekiwania różnych grup są sprzeczne, np. jedna opowiada się za utworzeniem dodatkowej szkoły podstawowej z gimnazjum, druga jest przeciwna takiemu rozwiązaniu.

"To sytuacja trudna, musimy jednak naszą opinię oprzeć na twardych danych, biorąc pod uwagę liczbę uczniów w zaprojektowanych szkołach, liczbę oddziałów i sal, bazę sportową, świetlicę, stołówkę" - wyjaśniała Urszula Bauer.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (2)

  • tata, 2017-02-28 23:07:45

    Do matka: To jest właśnie ta dobra zmiana.
  • matka, 2017-02-24 15:45:12

    A czy jak drugi budynek szkoły podstawowej będzie 4 km od siedziby szkoły w innej wsi i dzieci będą dojeżdżać to tak może być?