Śląskie: Żarki ustaliły sieć szkół wbrew opinii kuratorium

Burmistrz miasta i gminy Żarki (Śląskie) Klemens Podlejski wydał zarządzenie w sprawie planu sieci szkół zgodnie z planem założonym przez władze miasta natomiast wbrew opinii Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach. Do sądu trafiła już skarga gminy w tej sprawie.
Śląskie: Żarki ustaliły sieć szkół wbrew opinii kuratorium
Kwestią sporną między władzami Żarek a Śląskim Kuratorium Oświaty jest sprawa szkoły podstawowej w Żarkach (fot. pixabay)

Kwestią sporną między władzami Żarek a Śląskim Kuratorium Oświaty jest sprawa szkoły podstawowej w Żarkach - miasto zamierza utworzyć w budynkach obecnej podstawówki jedną placówkę, kurator opowiada się za utworzeniem dwóch szkół podstawowych, w tym jednej w nowym budynku obecnego gimnazjum. Władze Żarek chcą jednak w tym budynku otworzyć żłobek i oddziały przedszkolne.

"Czekamy na rozpatrzenie skargi skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale zgodnie z wydanym zarządzeniem rozpoczęto przygotowania do nowego roku szkolnego. Jesteśmy ciekawi decyzji sądu, bo rozwiązania miasta nie są sprzeczne z nowymi przepisami" - powiedziała w poniedziałek  rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach Katarzyna Kulińska-Pluta.

Swojego stanowiska nie zmienia też śląskie kuratorium. "Pozostajemy przy swoim stanowisku, również oczekujemy na rozstrzygnięcie sądu" - powiedziała dyrektor Wydziału Strategii i Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego Śląskiego Kuratorium Oświaty Anna Kij.

Jak poinformowanow Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach, skarga gminy Żarki dot. sieci szkolnej wpłynęła tam 10 kwietnia, terminu rozpatrzenia sprawy jeszcze nie wyznaczono.

Oprócz Żarek skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na opinie kuratorium skierowały jeszcze trzy inne samorządy z woj. śląskiego - Będzin, Dąbrowa Górnicza i Ustroń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Kurator decyduje a odpowiedzialność spada na burmistrza.

oleś_ka, 2017-04-25 10:26:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE