PARTNER PORTALU
 • BGK

SLD przeciw zmianom w organizacji bibliotek

 • PAP    14 lutego 2013 - 12:37
SLD przeciw zmianom w organizacji bibliotek

Rzecznik SLD Dariusz Joński zaapelował do minister edukacji Krystyny Szumilas, by zabrała głos w sprawie projektu MAC zakładającego możliwość wykonywania zadań bibliotek szkolnych przez biblioteki publiczne. Jego zdaniem oznacza to likwidację bibliotek szkolnych.
Joński zaznaczył na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że nie jest zrozumiałe, dlaczego projekt dotyczący bibliotek jest przedstawiany przez ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, skoro "jest to w gestii" minister edukacji Krystyny Szumilas.

Czytaj też: Biblioteka szkolna i publiczna w jednym

"W związku z tym jeszcze dziś złożymy interpelację do pani minister edukacji, by jak najszybciej zabrała w tej sprawie głos i powstrzymała swojego kolegę w rządzie" - zapowiedział poseł Sojuszu.

"Próbuje się tylnymi drzwiami likwidować biblioteki szkolne" - ocenił. Podkreślił, że obecnie w Polsce jest ok 33 tys. bibliotek szkolnych i SLD się nie zgadza na ich likwidację.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski pokreślił z kolei, że w bibliotekach szkolnych uczniowie mogą korzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu.

"Rząd decydując się na likwidację bibliotek szkolnych skazuje dzieci na to, ze nie będą miały dostępu do książek i będą zajmowały się grami komputerowymi" - zaznaczył.

Gawkowski zapowiedział też, że SLD w najbliższych tygodniach złoży projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, która umożliwi wykorzystywanie dochodów z podatku VAT od książek na zakup nowych książek i komputerów dla bibliotek szkolnych.

Możliwość wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną zakładają przedstawione w styczniu przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji założenia do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego.

Według MAC zmiana statusu biblioteki szkolnej na bibliotekę publiczną ma pozwolić realizować usługi nie tylko dla uczniów, ale szerzej dla lokalnej społeczności. Pomysł ten krytykują m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • antykomuch, 2013-02-21 08:45:40

  SLD (czytaj PZPR) nas wprowadziło do ciemnogrodu. SLD załatwilo nam NFZ!!! SLD zerwało rozmowy z Norwegią na temat gazu i umożliwilo zmonopolizowanie rynku przez Rosje...itd. Więc niech siedza cicho!!!!
 • Eterno Vagabundo, 2013-02-20 23:31:08

  Może w przyszłości Dojść i do tego, By dom rodzinny przyłączyć Do domu publicznego !
 • lidka, 2013-02-14 17:55:59

  w szkole jest prawie 300 uczniów a ja mam 12 godz biblioteki czyli mniej niż pół etatu.i jeszcze chcą oszczędzać?