PARTNER PORTALU
  • BGK

Śledztwo ws. dopłat do wycieczek

  • PAP    9 lutego 2011 - 16:46
Śledztwo ws. dopłat do wycieczek

Dziewięciu osobom postawiono dotąd zarzuty w śledztwie dotyczącym wyłudzania dopłat katowickiego samorządu do organizowanych w tym mieście szkolnych i przedszkolnych wycieczek. Proceder trwał od sześciu lat, nieprawidłowości dwa lata temu zgłosił sam magistrat.
Jak poinformował w środę rzecznik katowickiej policji komisarz Jacek Pytel, w przestępstwo zaangażowani byli m.in. pracownicy miejskich szkół i przedszkoli, urzędniczki samorządowego zakładu obsługi jednostek oświatowych zajmującego się ich finansami i administracją, a także przedstawiciele dwóch katowickich biur podróży.

Oszuści wykorzystali przepisy, które umożliwiają samorządom dofinansowywanie raz w roku krajowych wycieczek swoich pracowników. Środki z funduszu socjalnego katowickiego zakładu obsługi jednostek oświatowych pokrywały do połowy związane z nimi kosztów.

"Bardzo wiele dofinansowanych wycieczek okazało się fikcyjnych. Na listy ich uczestników wpisywano osoby, które nic o tym nie wiedziały" - wyjaśnił Pytel.

Okazało się też, że wiele wycieczek pracowników katowickich szkół i przedszkoli, mimo przekazania dofinansowania, nie odbyło się. Część wyjazdów miała miejsce, ale żeby wyłudzić znacznie większe niż należne dofinansowanie, na listy uczestników trafiały dziesiątki dodatkowych nazwisk nauczycieli, którzy o tym nie wiedzieli.

W niektórych przypadkach wtajemniczeni pracownicy jechali na wycieczki zagraniczne, do których samorząd nie dopłacał, jednak pracownicy biur podróży wystawiali im faktury za wycieczki krajowe. Również przy takich wyjazdach organizatorzy zawyżali liczbę uczestników.

Magistrat dowiedział się o wyłudzeniach przez przypadek. Po wprowadzeniu przed dwoma laty opodatkowania przyznanych dotacji, niektórzy nauczyciele zaczęli dopytywać, za co potrącono im z pensji dodatkowe pieniądze. Gdy coraz więcej osób zaczęło twierdzić, że nie było na wycieczce, którą im dofinansowano, urzędnicy zmienili system weryfikacji takich wyjazdów i zgłosili sprawę prokuraturze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.