PARTNER PORTALU
 • BGK

„Solidarność”, apel do parlamentarzystów: MEN obniża status zawodowy nauczycieli

 • Bartosz Dyląg    6 listopada 2017 - 22:42
„Solidarność”, apel do parlamentarzystów: MEN obniża status zawodowy nauczycieli
Rodzą się również niepokoje, że ocena wyróżniająca będzie przyznawana szczególnie rzadko nauczycielom, pod naciskiem organów prowadzących, które w tym obszarze będą widziały oszczędności – pisze nauczycielska „Solidarność” (fot. pixabay.com)

Nauczycielska „Solidarność” negatywnie ocenia zmiany związane z urlopem zdrowotnym, awans zawodowy i powiązanie go z dodatkiem za wyróżniającą pracę oraz ocenę pracy nauczyciela.
• Członkowie nauczycielskiej „Solidarności” zaapelowali do parlamentarzystów, ze szczególnym uwzględnieniem członków PiS.

• W apelu zwracają uwagę na sytuację w oświacie.

• Ich zdaniem, przyjęte przez MEN rozwiązania, zaproponowane w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych, są szkodliwe, niesprawiedliwe i obniżają status zawodowy nauczycieli.

 

Związkowcy piszą w apelu, że ustawa o finansowaniu zadań oświatowych przyjęta przez Sejm 27.10.2017 r., w przeciwieństwie do tego, co twierdzi minister Anna Zalewska, nie została uzgodniona z partnerami społecznymi.

- Uznajemy, że przyjęte przez MEN rozwiązania, zaproponowane w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych, są szkodliwe, niesprawiedliwe i obniżają status zawodowy nauczycieli – czytamy w apelu „Solidarności”. - Wyraz temu dała Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, opiniując negatywnie 30 czerwca 2017 r. większość zapisów konsultowanego projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Związkowcy piszą, że Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w pełni popiera postulaty Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” dotyczące: (…) odstąpienia od wprowadzenia proponowanych zmian w ustawie Karta Nauczyciela, które drastycznie pogorszą status zawodowy nauczyciela. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wzywa rząd RP do podjęcia działań gwarantujących poprawę sytuacji finansowej pracowników oświaty. Jest to jedyny sposób na uspokojenie coraz bardziej napiętej sytuacji w tej branży.

- Środowisko nasze czuje się tym bardziej rozgoryczone, że przez osiem lat rządów PO-PSL skutecznie broniliśmy wprowadzania niekorzystnych zmian w Karcie Nauczyciela, co w obecnej sytuacji rządów Prawa i Sprawiedliwości może stać się – mimo braku aprobaty oświatowej „Solidarności” – faktem – piszą związkowcy.

W dalszej części apelu czytamy, że nauczycielska „Solidarność” negatywnie ocenia zmiany związane z urlopem zdrowotnym, awans zawodowy i powiązanie go z dodatkiem za wyróżniającą pracę oraz ocenę pracy nauczyciela.

– Nie zgadzamy się na ograniczenie przyczyn udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia, przewidzianych w projektowanym art. 73 ust. 1 pkt 1 i 2 KN, zawężonych do leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotna rolę – czytamy w apelu.

– Absolutnie nie do przyjęcia jest propozycja zmian w zakresie awansu zawodowego nauczycieli. Przedłożoną propozycję postrzegamy, jako próbę wprowadzenia oszczędności na wynagrodzeniach nauczycieli. Według wyliczeń KSOiW NSZZ „Solidarność” projekt wydłużenia standardowej ścieżki awansu zawodowego nauczycieli z 10 lat do lat 15 spowoduje, że nauczyciel realizujący awans zawodowy w wydłużonym do 15 lat cyklu straci na wynagrodzeniu, w tym czasie,  91.507,08 zł w przeliczeniu na aktualne kwoty określone w art. 30 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela – oceniają zmiany awansu zawodowego.

- Oceniamy negatywnie zaproponowany system oceniania nauczycieli i związane z tym zmiany w zakresie awansu zawodowego. Uważamy, że tak częste ocenianie nauczyciela nie jest konieczne i nie ma uzasadnionego celu. Spowoduje to nałożenie przez dyrektorów na nauczycieli szereg dodatkowych zadań biurokratycznych, które jako kolejne czynności oddalą nauczyciela od bezpośredniej pracy z uczniem. Rodzą się również niepokoje, że ocena wyróżniająca będzie przyznawana szczególnie rzadko nauczycielom, pod naciskiem organów prowadzących, które w tym obszarze będą widziały oszczędności – pisze nauczycielska „Solidarność”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • itst, 2018-01-11 21:42:06

  Niepojęte, żeby najliczniejsza grupa zawodowa dawała się tak pomiatać!
 • Jarosław Polskę zbaw, 2017-11-13 07:30:38

  Koledzy PZPR PiS o coś apelują. Kaska od rządu się skończyła?
 • Gaba, 2017-11-07 09:46:45

  O! Teraz się obudzili?