PARTNER PORTALU
 • BGK

Solidarność: Raport nt. szkolnych świetlic nie pozostawia złudzeń. Jest źle

 • Agnieszka Widera    12 maja 2015 - 13:03
Solidarność: Raport nt. szkolnych świetlic nie pozostawia złudzeń. Jest źle

Bywa, że w jednym pomieszczeniu świetlicy przebywa 65 uczniów (fot.pixabay.com)

Nadmierna liczba uczniów przebywających w jednym pomieszczeniu, braki w wyposażeniu świetlicy, zbyt długi czas pracy wychowawców świetlicy i odbiór dzieci po czasie – to główne problemy z jakimi borykają się szkolne świetlice. A może być jeszcze gorzej.
Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego opublikowała raport dotyczący sytuacji szkolnych świetlic (zamieszczamy go w dziale Multimedia).

- Raport powstał po analizie 100 ankiet jakie spłynęły ze szkół (głownie z woj. pomorskiego, ale nie tylko). Część uwag wychowawców wpłynęła z zastrzeżeniem poufności danych, co pokazuje, że w szkołach nauczyciele-wychowawcy przeżywają różne obawy – podkreśla Wojciech Książek, przewodniczący „Solidarności” oświatowej regionu gdańskiego, wiceminister edukacji narodowej w latach 1997-2001.

Przepełnione świetlice

Już ze wstępnych informacji rysował się smutny obraz przepełnionych świetlic i przepracowanych wychowawców. Pełny raport pokazuje, jak często w świetlicach dochodzi do łamania przepisów.

Art. 67 ust. 4 Ustawy o systemie oświaty stanowi, że nie może pozostawać więcej niż 25 uczniów pod opieką jednego nauczyciela. Dotyczy to także świetlic, ale codzienność ankietowanych szkół pokazuje, że średnio do grupy świetlicowej zapisanych jest 41 uczniów.

Bywa, że w jednym pomieszczeniu przebywa 65 uczniów. Tylko 11 proc. grup świetlicowych liczyło do 25 uczniów. Średnia na 39 uczniów przypada na 1 etat wychowawcy świetlicy.

Wychowawcy za dużo pracują

Problemem jest ponadto czas pracy świetlicy – czynnej zwykle od 6.30 do 17.

- Zdarza się, że wychowawca pracuje przed lekcjami od 6.30 do 8.00, następnie ma ok. 4 godziny przerwy i kontynuuje pracę do ok. godz. 16. Musi więc być w pracy lub w gotowości do pracy przez ok. 9,5 godziny. Zaledwie 13 proc. ankietowanych wychowawców ma przerwę w pracy, najczęściej wtedy wydłuża się tygodniowe pensum tego nauczyciela o sumę czasu przerw, są to tzw. „okienka” - kontynuuje Książek.

W 76 proc. szkół w świetlicy odbywają się tzw. niepłatne zastępstwa w klasach lub opieka nad całymi klasami sprowadzanymi do świetlicy.

Jak wynika z raportu w 76 proc świetlic dzieci są odbierane po czasie funkcjonowania świetlicy.

Solidarność podkreśla, że sytuacja we wrześniu, może się dramatycznie pogorszyć, kiedy do szkół pójdą kolejne 6-latki - urodzone od 1 lipca do 31 grudnia 2009 roku.

Wyniki ankiet i raport oświatowa Solidarność w Gdańsku przedstawiła podczas wtorkowej (12 maja) konferencji pt. „Świetlica szkolna – miejsce opieki i wychowania czy przechowania dzieci?”.

Celem konferencji było też wystosowanie m.in. apelu ws. potrzeby określenia i respektowania norm ilościowych i powierzchniowych świetlic, stanowiska ws. finansowania działalności świetlic; stanowiska ws. uczniów niepełnosprawnych w świetlicach; listu do dyrekcji i JST ws. realizacji tzw godzin karcianych, pisma do kuratorium ws. nadzoru nad realizacją zadań świetlicowych.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (3)

 • specjalista, 2015-05-14 15:32:31

  Uwagi ze wszech miar słuszne, tylko kto zapłaci za rozbudowę szkół na te parę lat, kiedy to "przewala" się przez nie nadwyżka związana z wyżem demograficznym i reformą? Teraz inwestuje się na siłę, a i tak nie w każdej szkole są możliwości lokalowe nie mówiąc o budżecie samorządów, który n...ie jest z gumy. A kiedy ten wyż przejdzie do gimnazjów zaczniemy likwidować te naprędce budowane szkoły...  rozwiń
 • puszatek, 2015-05-14 06:34:35

  Do Mag: Nic nie zrobi, bo teraz kuratoria mają fajniejsze zadanie: podważyć przygotowanie pedagogiczne nauczycieli poprzez udokumentowanie ich godzin. Wcześniej nie we wszystkich uczelniach były wydawane szczegółowe suplementy godzin, więc spora grupa nauczycieli doświadczy "zaszczytu" pon...ownego przeszkolenia.  rozwiń
 • Mag, 2015-05-13 17:24:29

  Pytanie czy MEN coś zrobi z tą wiedzą...