PARTNER PORTALU
 • BGK

Solidarność: Średnia krajowa dla nauczycieli to minimalny poziom przyzwoitości

 • Agnieszka Widera    1 kwietnia 2015 - 00:01
Solidarność: Średnia krajowa dla nauczycieli to minimalny poziom przyzwoitości
Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Fot. YouTube

Należy przestać robić żarty z nauczycieli, antagonizować środowiska i zmienić definicję płacy. Dane służące do przeliczania wydatków na oświatę nie mają nic wspólnego z zapłatą za pracę – twierdzi Ryszard Proksa, szef oświatowej Solidarności.
Na kwiecień akcje protestacyjne w oświacie planuje zarówno NSZZ „Solidarność” jaki i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Można się zatem spodziewać kilku manifestacji?

Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”: – Wygląda na to, że tak. Nie możemy się z ZNP dogadać. Wyszliśmy z intencją, by, jeśli będzie to możliwe, przeprowadzić akcje protestacyjne wspólnie, ale tamten związek podjął inną decyzję. Szanując autonomię ZNP, walczymy o to samo, ale robimy to równolegle.

Jak wyglądają wasze przygotowania do protestu?

– Obecnie jako sekcja krajowa przygotowujemy aspekt prawny dotyczący tego, w jakich sprawach można wejść w spór zbiorowy z pracodawcą, jak ma wyglądać procedura sporu zbiorowego, mediacji itd.

Problem w tym, że w Polsce nikt nie chce określić, kto jest pracodawcą w oświacie i szkolnictwie wyższym. Aby nauczyciel mógł zgodnie z prawem zastrajkować, to musi wejść w spór zbiorowy z dyrektorem. On z jednej strony też jest nauczycielem, a z drugiej nie ma żadnych instrumentów prawnych, by odpowiedzieć na nasze postulaty.

Prawo nie pozwala polskim nauczycielom wystąpić przeciw rządowi. Może on zatem kibicować i mówić, że protest go nie dotyczy.

Wspólnym mianownikiem protestu jest walka o wzrost wynagrodzeń nauczycieli. Ile pana zdaniem powinien zarabiać polski nauczyciel?

– Przynajmniej tyle, ile wynosi średnia krajowa, to byłby minimalny poziom przyzwoitości. Na 2015 r. żądamy 9-procentowej podwyżki. Skąd ta liczba? To wyliczona inflacja i średni wzrost płac w kraju.

MEN twierdzi, że nauczycielskie pensje wzrosły w ostatnich latach o 30 proc. Rzeczywiście w oświacie wzrosła nominalna płaca o 30 proc., tylko nikt w tym czasie nie zauważył, że średnia płaca w kraju wzrosła o 50 proc. Czyli nauczyciel spadł w tabeli płac. Ale używa się nominalnie cyferek, które świetnie pasują do doktryny MEN i rządu.

Z wyliczenia MEN, na które powołują się niektóre media wynika, że średnia płaca nauczyciela to 4,7 tys. zł. ZNP twierdzi, że to 3,6 tys. zł. Może więc z tą średnią wcale nie jest źle?

– Średnia krajowa to obecnie ok. 4 tys. zł. Nauczyciel jest na samym dole wynagrodzeń osób z wyższym wykształceniem w Polsce. Jak się weźmie dane europejskie, to się okaże, że jesteśmy najgorzej opłacani wśród nauczycieli Europie.

Należy przestać żartować z oświaty i nauczycieli, ale też nie antagonizować środowiska i zmienić definicję płacy. Tylko w oświacie do średniej płacy nauczyciela wlicza się zasiłki pogrzebowe, odprawy emerytalne, odprawy za zwolnionych pracowników, nagrody dla dyrektorów itd. To dopiero daje tę średnie blisko 5 tys. zł, o których się pisze. Ale to są wirtualne pieniądze, których nauczyciel nigdy na oczy nie widzi. Tak się manipuluje danymi służącymi do przeliczania wydatków na oświatę, ale niemającymi nic wspólnego z zapłatą za pracę.

No tak, ale nauczyciele dostają trzynastki, czternastki, o czym pracujący np. w firmach prywatnych mogą tylko pomarzyć.

– Trzynastki otrzymuje zgodnie z prawem cała sfera budżetowa. A czternastki? W przypadku nauczycieli to też jedno wielkie kłamstwo, z którym powinniśmy pójść do sądu przeciw samorządom. To ukradzione pieniądze przez samorządy.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (16)

 • rodzic, 2015-04-08 21:45:41

  Do olo: Mało jest szkół lepiej zarządzanych, więc proszę Cię, nie pisz o czymś o czym nie masz pojęcia. Pracuję z dziećmi, więc również z ich rodzicami i powiem Ci szczerze - praca z dziećmi jest bardzo trudna, ale sprawia wiele satysfakcji, z rodzicami już bywa różnie....Nie wiem czy jesteś rodzice...m, ja jestem i szanuję ludzi, którzy dobrze edukują i wychowują  rozwiń
 • Alka, 2015-04-08 13:02:30

  Nauczyciele narzekają na treść komentarzy, obniżanie prestiżu i brak szacunku do zawodu w społeczeństwie, ale trwają w nieprzystającej do rzeczywistości KN i domagają się podwyżek wynagrodzeń. Skupcie się na wymyśleniu co możecie zrobić aby przeciwdziałać złej ocenie Waszej pracy, poprawcie jej efek...tywność, zmieńcie system klasowo-lekcyjny i podawcze metody nauczania na bardziej dla uczniów interesujące. Sięgnijcie do wiedzy psychologicznej i pedagogicznej - nauczcie się wychowywać uczniów zamiast montować wszędzie kamery, a będzie szansa na zmianę na lepsze. I pożegnajcie się z reliktem przeszłości dla własnego dobra, albo społeczeństwo Was z nim pożegna przejmując szkoły dla dobra swoich dzieci. Zaklinanie rzeczywistości gadaniem nic nie pomoże; ocena Waszej pracy zmieni się jak poprawicie jej jakość i swoje zaangażowanie. Pozdrawiam.  rozwiń
 • Donna, 2015-04-08 08:34:58

  Do Krzysztof: nic straconego, zostać nauczycielem! potem przeczytać komentarze, i.......wpaść w samozachwyt życzę każdemu.