PARTNER PORTALU
  • BGK

Sopot wyda ponad 21,5 mln zł na gruntowny remont placówek oświatowych

  • PAP/KDS    11 lipca 2017 - 15:01
Sopot wyda ponad 21,5 mln zł na gruntowny remont placówek oświatowych
Zdjęcie ilustracyjne (fot. flickr.com/ Fot. CC-BY Marcin Polak)

Ocieplenie ścian czy stropów, wymiana okien, drzwi, nowe instalacje CO. Sopot rozpoczyna gruntowny remont 25 placówek oświatowych. Inwestycja będzie kosztowała ponad 21,5 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniesie prawie 9,9 mln zł. Resztę pokryje prywatna firma, której samorząd odda ten wkład z oszczędności z inwestycji.
• Umowę przyznającą dotację unijną na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej w Sopocie podpisano we wtorek (11 lipca) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

• - Dla nas jako uzdrowiska ta inwestycja to walka z emisją dwutlenku węgla. Powietrze w Sopocie będzie jeszcze czystsze - powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

• Sopocki magistrat szacuje, że rachunki za prąd w obiektach, gdzie dojdzie do inwestycji, spadną o ok. 68 proc., a w przypadku energii cieplnej - o blisko 50 proc.

Wyjaśnił, że inwestycja będzie realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że wyłoniony przez sopocki samorząd prywatny inwestor podejmie się także, oprócz realizacji inwestycji, jej sfinansowania. "To dla nas korzystne rozwiązanie. Nie będziemy musieli wydawać budżetowych pieniędzy, ani zaciągać żadnych kredytów" - podkreślił Jacek Karnowski.

Grażyna Brunn-Miętkiewicz z Wydziału Strategii Rozwoju Miasta UM w Sopocie powiedziała, że władze kurortu prowadzą rozmowy z pięcioma prywatnymi podmiotami nt. inwestycji.

"Inwestor zostanie wyłoniony do końca tego roku. Włożone przez niego pieniądze w inwestycję będziemy spłacać przez 10-15 lat z oszczędności na opłatach ze energię elektryczną i cieplną, jakie powstaną po zakończeniu modernizacji" - dodała.

Czytaj więcej: Podkarpackie. Są pieniądze na poprawę kształcenia zawodowego w powiecie jarosławskim

Sopocki magistrat szacuje, że rachunki za prąd w obiektach, gdzie dojdzie do inwestycji, spadną o ok. 68 proc., a w przypadku energii cieplnej - o blisko 50 proc.

Na liście 25 budynków w Sopocie, gdzie dojdzie do termomodernizacji, są szkoły, przedszkola, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Dom Dziecka. To ostatnie tego typu obiekty użyteczności publicznej w kurorcie, gdzie dokona się kompleksowej modernizacji energetycznej. Poprzednie kilkanaście placówek przeszło takie zmiany w ubiegłych latach.

W ramach przedsięwzięcia miasto planuje m.in. wymianę oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne, instalację OZE (kolektory słoneczne) i wdrożenie systemu zarządzania energią cieplną i elektryczną. Inwestycja polegać będzie też m.in. na dociepleniu ścian zewnętrznych lub wewnętrznych, stropów, dachów, wykonaniu poziomej i pionowej izolacji przeciwwilgociowej, wymianie lub renowacji starej stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej.

Czytaj więcej: Opodatkowanie usług w jednostkach oświatowych i żłobkach: rozbieżne interpretacje tworzą zamęt

Dzięki realizacji projektu zużycie energii zmniejszy się w 25 budynkach o ponad 3 mln kWh/rok oraz nastąpi spadek emisji gazów cieplarnianych o ponad 771 ton CO2 na rok.

Inwestycja ma być zakończona do końca 2020 r. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.