PARTNER PORTALU
  • BGK

Sopot z nową siecią szkół

  • JS    13 lutego 2017 - 20:40
Sopot z nową siecią szkół
W wyniku zmian rządowych pozostanie wolny gmach Gimnazjum nr 2 przy ul. Wejherowskiej 1. (fot. pixabay)

Sopoccy radni przyjęli uchwały w sprawie organizacji nowej sieci szkół w Sopocie, dostosowujące ją do zmian wynikających z wprowadzonej reformy oświatowej.
- Zgodnie z założeniami reformy wygaszane zostają gimnazja. Pozostałe szkoły pozostają bez zmian, żadnej nie likwidujemy – mówi Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty UMS.

- Samorząd ponosi największe koszty wprowadzanych odgórnie zmian – uważa Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki nauki dla uczniów oraz pracy dla nauczycieli, ale z naszych wyliczeń wynika, że liczba etatów w nowej sieci szkół będzie mniejsza. Według nas reforma jest nieprzygotowana i wprowadzana naprędce. Nasze zdziwienie budzi fakt, że przy głosowaniu dostosowania sopockich szkół do wymogów reformy radni PiS wstrzymali się od głosu - dodaje.

W wyniku zmian rządowych pozostanie wolny gmach Gimnazjum nr 2 przy ul. Wejherowskiej 1. Budynek  jest wyremontowany, ma nową salę gimnastyczną, dobrze zagospodarowane otoczenie. Stąd pomysł, aby przenieść tam docelowo Zespół Szkół Handlowych, który mieści się w starym budynku z małym zapleczem sportowym przy ul. Kościuszki.

- Zdajemy sobie sprawę, że każda zmiana rodzi opór – mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu.- Jesteśmy jednak przekonani, ze będzie to zmiana na lepsze, gdyż młodzież otrzyma nowoczesny budynek z dużą, nową salą gimnastyczną i pełnowymiarowymi salami. Miasto pozyskało także znaczne środki unijne na wyposażenie specjalistycznych pracowni dla ZSH.

W ramach zatwierdzonego projektu unijnego i wstępnej zgody Urzędu Marszałkowskiego planowane jest stworzenie dla potrzeb szkoły 14 pracowni zawodowych wraz z odpowiednią infrastrukturą za kwotę ok. 2 mln. Tym samym Szkoła w roku 2017/18 uzyska zdecydowanie lepsze wyposażenie dydaktyczne. Ponadto nie będzie problemów z przeniesieniem dotychczasowego majątku trwałego szkoły i zainstalowanie go w nowym miejscu.

Obecnie ZSH dysponuje 23 pomieszczeniami do nauki, w tym trzynaście na ul. T. Kościuszki 18/20 i 10 pomieszczeń do nauki na al. Niepodległości 749. Nowa siedziba szkoły docelowo dysponować będzie liczbą klas łącznie do 30.

W sprawie proponowanej zmiany lokalizacji ZSH odbyło się 5 spotkań konsultacyjnych przedstawicieli Urzędu Miasta Sopotu z rodzicami, uczniami oraz nauczycielami tej szkoły. Obecnie do ZSH uczęszcza 500 uczniów. 90% pochodzi z rejonu Sopotu, Gdańska, Gdyni, Rumi, Redy i Wejherowa. Dlatego przy wyborze nowej siedziby brano także pod uwagę dobrą dostępność komunikacyjną (bliskość SKM oraz przystanków autobusowych i trolejbusowych).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Andrzej, 2017-04-07 08:15:50

    Podane informacje przez władze miasta są nieprawdziwe. Szkoda, że dziennikarz piszący ten artykuł nie porozmawiał ze społecznością szkolną, bo wtedy by napisał rzetelnie a nie na zamówienie. Prawda jest taka, żę: 1. Szkoła, która ma dwa budynki do zajęć lekcyjnych łacznie ma wiecej sal niż gdyby mi...ała się pomieścić wyłącznie na ul .Wejherowskiej, 2. nie było żadnych konsultacji z nauczycielami, rodzicami i uczniami, 3. Fundusze unijne pozyskane z projektu są na doposażenie obecnych pracowni na ul . Kościuszki a nie na wejherowskiej, gdzie trzeba stworzyć nowe pracownie. A gdzie pieniądze na ten cel? 4. Miasto podaje, że wybrało lokalizację przy SKM Kamienny Potok. Ale gro młodziezy dojeżdza do szkoły spoza 3miasta a uczniowie dojeżdzający do szkoły z Gdańska (Przymorze i Zaspa) autobusami, które dojeżdzają do Kościuszki ale nie do ul. Wejherowskiej. 5. Propozycja miasta to wyłącznie dbanie o interes "władców" Sopotu  rozwiń
  • Matematyk, 2017-02-13 22:41:41

    Z strony internetowej szkoły wynika 14 sal Na Kościuszki 13 na Niepodległości + sala gimnastyczna + mała salka gimnastyczna skąd te 23 sale ?