PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec doczeka się monografii

  • PAP    28 czerwca 2011 - 17:52
Sosnowiec doczeka się monografii

Umowę w sprawie opracowania i wydania monografii Sosnowca podpisał we wtorek Uniwersytet Śląski z Muzeum w Sosnowcu.
- Ostatnia monografia pamięta czasy gierkowskie - powiedział prof. Antoni Barciak, historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tych monografi jest więcej, jednak niektóre z nich ze względu na czasy w jakich powstały, są dziś zdezaktualizowane. - Są w nich na przykład dzieje ruchu robotniczego, czyli tkwiąca głęboko część dziejów Sosnowca, ale brakuje w nich m.in. historii kościoła - tłumaczył prof. Barciak.

- Biorąc pod uwagę stan badań, nie są to wszystkie braki widoczne w poprzednich opracowaniach. Do tej pory opisywane dzieje Sosnowca, jako miasta, obejmowały najwyżej sto lat. Tymczasem na tym terenie są miejscowości, które mają rodowód pamiętający początki naszej państwowości - mówił historyk.

Czytaj też: Monografia Bielska-Białej

Monografia Sosnowca (zabierz głos/oceń prezydenta) zostanie napisana według koncepcji, która obejmie dzieje historyczne tego obszaru od tysiąca lat wstecz z uwzględnieniem przemian geograficznych. - Element historyczny zwykle dominuje w monografiach. Zależało nam jednak na czymś więcej, zwłaszcza, że wieś jest powtarzalna, ma kościół i szkołę, a miasto się zmienia. Na przykład symbolem Katowic był przed drugą wojną światową gmach Sejmu Śląskiego, obecnie jest nim Spodek. Dlatego odchodzimy powoli od pewnej tradycji pisania monografii, choćby dlatego, że widać w nowym pokoleniu pewne odejście od historii - wyjaśniał Barciak.

Prace nad nową monografią mają się zakończyć w 2014 roku. Naukowcy będą szukać materiałów historycznych w całym kraju. Nowa publikacja nie będzie kompilacją tego co dotychczas się ukazało, zostanie oparta na nowych źródłach historycznych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.