PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec: Żłobek, nianie i klub dziecięcy za unijne środki

  • PAP/EM    22 lutego 2017 - 12:38
Sosnowiec: Żłobek, nianie i klub dziecięcy za unijne środki
(fot. pixabay)

W marcu ruszy rekrutacja do nowego żłobka w sosnowieckiej dzielnicy Juliusz, 1 kwietnia - do pierwszego w mieście klubu dziecięcego, a od maja będzie można się starać o dopłatę do wynagrodzenia dla opiekunek.
Miasto wykorzystuje środki z UE na godzenie roli rodzica z pracą.

Nowy żłobek, klub dziecięcy i refundacja kosztów niań to elementy sosnowieckiego programu "Mogę wszystko", który ma ułatwiać kobietom powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Podobne działania w ub. roku prowadziła już w regionie Częstochowa. Tam pomysł pojawił się w czasie rozmów samorządowców z pracodawcami, którzy wskazywali na problem przedłużających się urlopów wychowawczych.

W Częstochowie przygotowywany jest obecnie drugi taki miejski programu. Równolegle swój przygotował Sosnowiec. Jak przypomniał w środę sosnowiecki magistrat, trwają prace remontowe przy adaptacji pomieszczeń na potrzeby oddziału żłobka miejskiego w dzielnicy Juliusz, przy ul. Czołgistów 5. Placówka z 25 miejscami będzie działała od września br.; rekrutacja ruszy 1 marca.

Opiekę nad 15 kolejnymi dziećmi ma zapewnić klub dziecięcy zlokalizowany przy ul. Jagiellońskiej 13. Ma on ułatwić organizację dnia rodzicom pracującym w niepełnym wymiarze czasu pracy. Będzie zapewniał opiekę do 5 godz. dziennie, przy dostosowaniu pory do indywidualnych potrzeb rodziców. Nabór ruszy tam z początkiem kwietnia.

Czytaj też: Anna Zalewska: Trwa dyskusja o nowym modelu subwencji oświatowej

Od 1 maja będzie można natomiast wnioskować o refundację części kosztów wynagrodzenia dla zatrudnianej niani. Taka możliwość zostanie stworzona dla rodziców pracujących lub powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka - wsparcie obejmie część wynagrodzenia dla 20 opiekunek. Miasto nie narzuca przy tym rodzicom wyboru niani. To oni będą odpowiedzialni za jej znalezienie.

Zapewniana w ramach sosnowieckiego programu opieka będzie przeznaczona dla dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do trzech lat - w nowym oddziale żłobka i w przypadku niań, a w wieku od roku do trzech lat - w klubie dziecięcym. Wszystkie formy wsparcia będą finansowane maksymalnie przez 12 miesięcy.

Czytaj też: Rozpoczęto prace nad Podstawą programową katechezy Kościoła Katolickiego

Projekt samorządu Sosnowca "Mogę wszystko - projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi" dofinansowują środki Europejskiego Funduszu Społecznego dostępne w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu miasta to 1,56 mln zł, z czego środki RPO pokryją 1,4 mln zł.

W tym samym naborze wniosków do RPO związanych z "zapewnieniem dostępu do usług opiekuńczych nad dziećmi do 3 lat" swoje przedsięwzięcie zgłosiły jeszcze Piekary Śląskie. Projekt Piekarska Akademia Malucha o wartości ponad 830 tys. zł otrzymał z RPO 750 tys. zł. Budżet całego naboru wynosił 11,7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.