PARTNER PORTALU
  • BGK

SOSW jak nowy

  • chelmonline.pl    11 stycznia 2011 - 21:59

Przez ostatnie miesiące w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dorohusku trwały prace remontowe i doposażenie najniższej kondygnacji budynku. W tej chwili życie w ośrodku wróciło już do codzienności.
- Remont zakończyliśmy pod koniec grudnia 2010 r. Prace zostały sfinansowane ze środków powiatu chełmskiego i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Placówka jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków na Lubelszczyźnie  - wyjaśnia Kazimierz Stocki, starosta chełmski.

Podczas remontu całkowicie wymieniono instalację wodną i elektryczną, przebudowano kanalizację oraz wykonano nową wentylację. Przebudowane zostały także ścianki działowe, aby pozyskać nowe funkcjonalne pomieszczenia oraz wydzielić korytarze. Położono posadzki, tynki i gładzie, glazurę i terakotę oraz wykładziny. Wykonane prace remontowe spowodowały, że pomieszczenia stały się jasne, suche, zyskały przestrzeń i łatwo w nich utrzymać czystość.

- Wszystko pachnie nowością. Aż trudno uwierzyć, że parę miesięcy temu cała kondygnacja była zawilgocona, ciemna, z odpadającym tynkiem. Teraz jest to część budynku nie do poznania - nie kryje zadowolenia Ewa Matela, dyrektor Ośrodka.

Ogólna powierzchnia w piwnicach nie uległa zmianie, ale realizacja projektu remontowego pozwoliła na utworzenie nowych pomieszczeń, które będę wykorzystywane jako pracownie specjalistyczne, pomieszczenia sanitarne i gospodarcze. Powstały tam: magazynek, pralnia, łazienka i prysznice oraz szatnia. Pracownicy i wychowankowie Ośrodka dumni są przede wszystkim z nowych pracowni: rewalidacji, fizjoterapii, sali doświadczania świata oraz pomieszczenia dla rodziców do obserwacji zajęć z dzieckiem z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju.

Sale doposażono w nowy sprzęt (elektryczne suszarkami, pralki, maglownicę), urządzenia higieniczno-sanitarne (kabiny natryskowe, umywalki, lustra, wanny), a wszystko dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. W wyremontowanej piwnicy znalazło się również miejsce na pokój nauczycielski z magazynkiem na pomoce dydaktyczne. Z pozyskanych środków zakupiono i zamontowano szafy wnękowe z przeznaczeniem na pomoce dydaktyczne, garderobę do przechowywania strojów teatralnych, rekwizytów i dekoracji niezbędnych do zajęć z zakresu arteterapii. „

 - Systematycznie inwestujemy w infrastrukturę, powstają nowe pracownie i kolejne klasy. Teren wokół Ośrodka jest również odpowiednio przygotowany - dodaje starosta Stocki.

W 2009 r. ułożono chodnik, wykonano ogrodzenie i odwodnienia oraz wyremontowano drogę dojazdową. Rok później wokół placówki zazieleniło się, wykonano kompleksowe zagospodarownie terenu – pojawiły się nowe nasadzenia i trawniki. Taka baza i profesjonalna kadra pedagogiczna daje wychowankom Ośrodka poczucie bezpieczeństwa i możliwość wszechstronnego rozwoju. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.