PARTNER PORTALU
  • BGK

Spacer po przedwojennej starówce - innowacyjna lekcja historii

  • PAP/AS    10 kwietnia 2016 - 13:44
Spacer po przedwojennej starówce - innowacyjna lekcja historii
Współzałożyciel firmy theConstructor Piotr Juchnowicz powiedział PAP, że podróżowanie w czasie to marzenie wynalazców i konstruktorów od dziesiątek lat. (fot. pixabay.com CC0)

Spacer ulicami przedwojennej starówki Elbląga i spojrzenie na zabudowę sprzed 90 lat są możliwe dzięki aplikacji mobilnej przygotowanej przez elbląską firmę. Specjaliści, zajmujący się na co dzień projektami 3D przekonują, że to innowacyjna lekcja historii.
Współzałożyciel firmy theConstructor Piotr Juchnowicz powiedział PAP, że podróżowanie w czasie to marzenie wynalazców i konstruktorów od dziesiątek lat.

"Każdy z nas zapewne choć raz w życiu myślał, jakby to było cofnąć się o kilkadziesiąt lat i zobaczyć, jak wyglądało życie w innym wieku lub epoce. Obecna technologia daje nam takie możliwości"- podkreślił.

Elbląska firma theConstruct w pełni je wykorzystała tworząc aplikację mobilną, będącą swoistym wehikułem czasu.

theMuseum, bo tak nazywa się aplikacja, przenosić będzie użytkownika na ulice przedwojennego Starego Miasta w Elblągu. Dzięki aplikacji każdy będzie mógł odbyć wirtualny spacer przedwojennymi ulicami Elbląga. Wszystko to dzięki technologii VR (wirtualna rzeczywistość), którą wykorzystują i rozwijają specjaliści z firmy theConstruct.

"Opracowując koncepcję naszej aplikacji, chcieliśmy zrobić coś wyjątkowego, coś co wyróżni się spośród dostępnych obecnie aplikacji na urządzenia mobilne. Stąd nasze oczy skierowane zostały na wirtualną rzeczywistość, na której oparta jest aplikacja theMuseum" - powiedział Piotr Juchnowicz.

Obecnie na rynku aplikacji mobilnych można spotkać oczywiście te, które wykorzystują VR, ale takiej formy jaką my chcemy przedstawić odbiorcy, nie spotkamy nigdzie w Europie, a być może nawet i na świecie - dodał.

Dzięki theMuseum użytkownik, który odbędzie wirtualny spacer po Stary Mieście w Elblągu i zobaczy jak wyglądała odtworzona z lat 30. XX wieku zabudowa, będzie miał okazję odbyć oryginalną lekcję historii. W aplikacji będzie można zobaczyć kamienice, które obecnie już nie istnieją, historyczne budowle w przedwojennej formie, która przez lata uległa dużej zmianie jak chociażby Brama Targowa.

Widz "spaceruje" uliczkami wyłożonymi kostką brukową, "widzi" torowisko tramwajowe i przejeżdżający po starówce tramwaj a także stojący wzdłuż ulicy przedwojenny samochód. "Na razie ulice są puste, brak jest przechodniów, ale pracujemy nad 'ożywieniem' uliczek, już teraz widać np. przelatujące gołębie" - wyjaśnił Piotr Juchnowicz.

Aplikację można oglądać używając okularów 3D

Aplikacja powstaje od połowy ubiegłego roku. Autorzy już teraz zapowiadają, że prace będą kontynuowane, ponieważ ich celem jest przeniesienie do wirtualnego świata jak największej części elbląskiego Starego Miasta włącznie z katedrą św. Mikołaja stanowiącej centralny punkt tej części miasta.

theConstruct jest start'upem zlokalizowanym w Elbląskim Parku Technologicznym. Od początku swojego istnienia działa w sferze wirtualnej rzeczywistości tworząc aplikacje, które mają potencjał stać się narzędziami codziennego użytku wykorzystywanymi przez projektantów lub architektów. Odnotowali już kilka znaczących sukcesów w konkursach o międzynarodowym znaczeniu. Pod koniec marca jako jedyna polska firma, theConstruct znalazła się w gronie finalistów programu "Startupbootcamp" kierowanego do młodych firm na świecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.