PARTNER PORTALU
  • BGK

Spadną opłaty za przedszkola

  • PAP    26 kwietnia 2013 - 13:26
Spadną opłaty za przedszkola

Od 1 września 2013 r. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej wyniesie jedną złotówkę – zapowiada premier Donald Tusk.
Na program przedszkolny przeznaczonych zostanie 200 mln zł. Decyzja została uzgodniona z ministrem finansów.

- Mogę zakomunikować, że program przedszkolny od września 2013 r. będzie obejmował tym projektem złotówka za godzinę wszystkie dodatkowe godziny pobytu dziecka w przedszkolu - oświadczył premier. Szef rządu wyjaśnił, że propozycja ta ma uchronić rodziców przed nadmiernymi kosztami pobytu dziecka w przedszkolu.

Obecnie, jeśli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin, gminy obciążają rodziców opłatami, których wysokość same ustalają. W Polsce są gminy, które w ogóle nie pobierają opłat z tego tytułu, jak i takie, gdzie opłata wynosi powyżej 3 zł za godzinę. Z danych MEN wynika, że ok. 60 proc. dzieci przebywa w przedszkolach dłużej niż 5 godzin dziennie.

W 2012 r. rząd pracował nad pomysłem takiego dofinansowania opieki przedszkolnej, by od 1 września 2013 r. opłata za szóstą i siódmą godzinę obecności dziecka w przedszkolu wynosiła maksymalnie 1 zł. MEN przygotowało w tej sprawie założenia do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Czytaj też: Przedszkola strajkują, samorządy się boją

Rząd się jednak z tego projektu wycofał, uznając, że nie daje on gwarancji, iż rodzice nie będą musieli płacić więcej pieniędzy za kolejne godziny opieki przedszkolnej, tzn. ósmą, dziewiątą i następne. Chodzi o to, że decyzje w tej sprawie nadal podejmowałyby gminy. W kwietniu minister edukacji Krystyna Szumilas zapowiedziała, że wprowadzenie obniżki opłat za przedszkola nastąpi dopiero 1 września 2014 r.

Czytaj też: Złotówka za godzinę pobytu w przedszkolu

Premier Tusk przekonuje, że prawdziwa obniżka opłat za przedszkola będzie miała miejsce wtedy, gdy rząd zagwarantuje, iż nie tylko szósta i siódma godzina opieki przedszkolnej będzie kosztowała 1 zł, ale także kolejne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-04-26 14:23:45

    Bezpłatne 5 godzin to absurd. Biorąc pod uwagę, że rodzic pracujący na etacie pracuje nie mniej niż 8 godzin dziennie - i doliczając jeszcze czas na dotarcie z przedszkola do pracy i z pracy do przedszkola - jakikolwiek czas krótszy niż 9 godzin nie powinien być w ogóle brany pod uwagę. Dopiero powy...żej tego czasu można by naliczać opłaty (niech by ty wtedy było i 10 zł za godzinę).  rozwiń