PARTNER PORTALU
  • BGK

Specjalne strefy ekonomiczne, Legnica, Wałbrzych, Kamienna Góra: powstały klastry edukacyjne

  • bad    21 sierpnia 2015 - 20:08
Specjalne strefy ekonomiczne, Legnica, Wałbrzych, Kamienna Góra: powstały klastry edukacyjne
Szkolnictwo zawodowe musi być dopasowane do potrzeb rynku pracy. Fot. mat. prasowe

Szkolnictwo zawodowe dopasowane do potrzeb rynku pracy to wspólny cel Ministerstwa Gospodarki i specjalnych stref ekonomicznych. Aby współpraca na styku nauki i biznesu układała się jak najlepiej, w legnickiej, wałbrzyskiej i kamiennogórskiej strefie ekonomicznej powstały klastry edukacyjne.
O efektach ich funkcjonowania, planach rozwoju oraz specjalnym programie kształcenia zawodowego dla potrzeb gospodarki opowiadała we Wrocławiu Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki oraz przedstawiciele zarządów dolnośląskich stref ekonomicznych.  

Klasy patronackie, targi edukacyjne, wyróżnienia dla najzdolniejszych uczniów, praktyki zawodowe i pewna praca po ukończeniu szkoły w firmach z obszaru specjalnych stref ekonomicznych – to realne rezultaty działalności klastrów edukacyjnych w specjalnych strefach ekonomicznych.

Dolnośląski Klaster Edukacyjny Legnickiej SSE, „Invest in Edu” Wałbrzyskiej SSE oraz Strefowy Klaster Edukacyjny Kamiennogórskiej SSE są naturalną odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy na młodych, dobrze wykształconych specjalistów, posiadających zarówno niezbędne umiejętności techniczne, jak i wiedzę dotyczącą standardów pracy w firmach. Po kilku miesiącach od ich powstania, skupiają już po kilkadziesiąt podmiotów, w tym firmy, szkoły zawodowe i techniczne, uczelnie wyższe, samorządy lokalne i władze województwa, izby rzemieślnicze oraz kuratorium oświaty.

Jak kształcić na potrzeby gospodarki?

Aby wesprzeć działalność klastrów i wypracować model współpracy atrakcyjny dla uczniów i służący wszystkim pracodawcom Ministerstwo Gospodarki zainicjowało projekt pt. „Kształcenie zawodowe dla potrzeb gospodarki”. Resort złożył wniosek do Instytucji Pośredniczącej (MEN) o jego dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Planowany termin realizacji projektu to październik 2015 – marzec 2017.

- Potrzeba wiele pracy, aby system szkolnictwa zawodowego dostosować do potrzeb gospodarki. Chcemy, aby uczniowie otrzymali w szkołach świetne wykształcenie i szansę pewnego, dobrze płatnego zatrudnienia w firmach, które poznają już w trakcie edukacji. Zapraszamy dyrekcje szkół do kontaktów ze strefami ekonomicznymi i uczestnictwa w pilotażowym programie współpracy z firmami – mówiła dziś w trakcie spotkania Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Ubiegłoroczna zmiana przepisów o działalności specjalnych stref ekonomicznych zobligowała spółki zarządzające strefami do współpracy ze szkołami i firmami na rzecz wypracowania najlepszego modelu kooperacji. Do rozszerzonego zakresu zadań, jakie może realizować strefa ekonomiczna należą m.in. współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi i wyższymi w celu dostosowania ich oferty edukacyjnej do potrzeb pracodawców oraz tworzenie klastrów branżowych i tematycznych.

Dobre praktyki w dolnośląskich strefach

- Każdy inwestor, który staje przed wyborem miejsca do prowadzenia swojego biznesu chce mieć dostęp do wykwalifikowanej kadry. Jesteśmy po to, aby pomóc mu pozyskać pracowników i wskazać szkoły które będą kształcić uczniów na potrzeby przemysłu – mówi Andrzej Niemiec, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który zaprezentował dziś działalność Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego zainicjowanego przez LSSE.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.