PARTNER PORTALU
  • BGK

Spółka komunalna nie poprowadzi szkoły

  • AT    19 września 2012 - 18:00
Spółka komunalna nie poprowadzi szkoły

Spółka komunalna nie może prowadzić szkół - informuje ZNP.
Na początku br. burmistrz Cieszanowa zaprezentował pomysł na „reformę oświaty”, w myśl którego szkoły gminne miały być przekazywane spółkom komunalnym. W reakcji na ten pomysł Zarząd Główny ZNP przedstawił dogłębną analizę prawną, z której wynikało, iż takie przekazanie pozostaje w jaskrawej sprzeczności z rozwiązaniami zawartymi w ustawie o systemie oświaty.

Czytaj też: Miejska spółka nie do prowadzenia szkoły

Argumenty prawne podniesione przez ZG ZNP podzielił Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Edukacji Narodowej oraz podkarpacki kurator oświaty, który stwierdził nieważność decyzji burmistrza miasta i gminy Cieszanów z dnia 23 marca br. zezwalających komunalnej spółce Zakład Obsługi Gminy sp. z o.o. na prowadzenie na terenie tej gminy szkół i przedszkoli.

- Niestety, wciąż nie wszyscy kuratorzy oświaty podzielają stanowisko RPO, MEN i ZNP. Na przykład na stronie internetowej lubelskiego kuratora oświaty wciąż można zapoznać się z informację zatytułowaną „Zasady przekazywania szkół publicznych do prowadzenia osobom prawnym niebędącym jednostkami samorządu terytorialnego lub osobom fizycznym.” W informacji tej Lubelski Kurator Oświaty sugeruje, iż prowadzenie gminnej szkoły może zostać przekazane spółkom komunalnym - podaje ZNP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • podpisałem, 2012-09-20 21:45:33

    ZNP - ostoja publicznej bezpłatnej oświaty i dlatego p. Broniarz jest odsądzany od czci i wiary, bo jest przeciwny uwłaszczaniu się samo-rządzących na mieniu szkolnym.