Spór o darmowy podręcznik. Nie ma zgody w Sejmie

- Posłowie PO, PSL i TR poparli podczas sejmowej debaty projekt nowelizacji ws. darmowego podręcznika. Zastrzeżenia do projektu zgłosili posłowie PiS, SP i SLD. Kontrowersje wzbudza pomysł zniesienia obowiązku podania do 15 czerwca listy szkolnych podręczników.
Spór o darmowy podręcznik. Nie ma zgody w Sejmie

ZAKTUALIZOWANA: W środę odbyło się drugie czytanie pilnego rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, umożliwiającego ministrowi edukacji zlecenie opracowania i wydania podręczników szkolnych. Projekt ten ma pozwolić, by już 1 września 2014 r. uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych otrzymali bezpłatny podręcznik. Ponieważ podczas debaty posłowie PiS i SP zgłosili poprawki projekt noweli trafi z powrotem do sejmowej komisji edukacji.

Za projektem opowiedzieli się posłowie PO i PSL, którzy przekonywali, że wprowadzenie bezpłatnych podręczników pozwoli rodzicom uczniów zaoszczędzić pieniądze na coroczną wyprawkę szkolną.

"Podręcznik dla pierwszoklasistów pozwoli wyeliminować wymuszanie od rodziców coraz to większej ilości pieniędzy niż to by wynikało z rzeczywistej kalkulacji ceny zestawu podręczników dla pierwszej klasy" - powiedziała posłanka PO Aleksandra Trybuś. Zaznaczyła, że MEN przygotowując darmowy podręcznik nie jest zwolnione z dbałości o jego jakość. "Jestem głęboko przekonana, że wszyscy chcemy, aby idea darmowego podręcznika odniosła sukces i ustawa zaczęła jak najszybciej funkcjonować, dlatego klub PO popiera ten projekt" - mówiła Trybuś.

Poprawki do projektu zgłosił poseł PiS Lech Sprawka. Tłumaczył, że ich ogólna idea polega na tym, by uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej 1 września br. otrzymali jeden podręcznik. "Czyli jest jeden dopuszczony do użytku szkolnego, tak jak było kiedyś" - powiedział Sprawka.

Na późniejszej konferencji prasowej posłowie PiS przedstawili szczegóły złożonych poprawek. "Proponujemy, aby od 1 września 2014 w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego był tylko jeden podręcznik do pierwszej klasy, natomiast w pozostałych klasach w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych wszystkich typów od 1 września 2015" - tłumaczył Sprawka.

"Byłyby to podręczniki opracowywane na zlecenie ministra edukacji narodowej. Drukowanie podręczników odbywałoby się zgodnie z procedurami ustawy o zamówieniach publicznych" - dodał.

Sprawka na koniec sejmowej debaty powiedział, że rozwiązanie w sprawie darmowego podręcznika zaproponowane przez rząd jest niekonstytucyjne. Jak uzasadnił, darmowy podręcznik będzie konkurować w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra edukacji z podręcznikami płatnymi. "Jeżeli wydawcy będą zdeterminowani, rozjadą was w trybunale" - zwrócił się do minister edukacji poseł.

Poseł PSL Artur Bramora zwrócił uwagę, że obecnie rodzice nie mogą kupić oddzielnie podręczników i "są skazani" na kupowanie ich w zestawach z dodatkowymi materiałami. "Przyjmując ten projekt stajemy na przekór tym właśnie patologiom" - podkreślił. W ocenie Bramory zmiana doprowadzi do tego, że "polscy rodzice nie będą musieli wydawać po 250-300 zł na każde dziecko po to, aby mogło korzystać z publicznej edukacji".

Poseł TR Piotr Bauć wyraził zaniepokojenie, że zapowiadany darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów będzie obowiązkowy. Jak podkreślił, dotychczasowa polityka dająca nauczycielom możliwość przygotowywania materiału na bazie wybranego podręcznika lub realizacji własnych autorskich programów "nie była zła", ponieważ aktywizowała nauczycieli.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Z pewnością nie będzie to podręcznik idealny (a który jest?) ale będzie JEDEN. Nawet nie musi byc darmowy, ale niech nie zmienia się co trzy lata... Mnie ten pomysł bardzo cieszy, to co robia nauczyciele i wydawnictwa od lat wołało o pomstę do nieba! Komplet nowych podręczników kosztował kilkaset z...łotych, i mimo, iż między moimi dziecmi jest tylko trzy lata róznicy, ciągle musiałam kupować nowe, bo coś się zmieniło, albo nauczyciel decydował się na inne wydawnictwo... rozwiń

miła, 2014-02-27 14:40:56 odpowiedz

Najlepiej powróćmy do elementarza Falskiego.

wicia, 2014-02-21 09:08:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE