PARTNER PORTALU
  • BGK

Sposób na tańsze szkoły

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    24 kwietnia 2012 - 06:40
Sposób na tańsze szkoły

W szkołach prowadzonych przez spółki założone przez samorząd nauczyciele mogą być zatrudniani na podstawie kodeksu pracy.
Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny prowadzenie szkół chce powierzyć spółce powołanej przez gminę. Spółka ma odrębną osobowość prawną i nie jest jednostką organizacyjną gminy. Dzięki temu w szkołach nie musi obowiązywać Karta nauczyciela – pisze „Rzeczpospolita”.

Gmina, właściciel spółki, nadal będzie sprawowała nadzór nad oświatą, co należy do jej obowiązków. Podobnie chce zrobić Biłgoraj.

Pomysł krytykuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Uważa, że to demontaż systemu.

Z kolei Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich, uważa, że takich decyzji będzie coraz więcej, bo gminy są w trudnej sytuacji finansowej i szukają sposobów na obejście kosztownej Karty nauczyciela.

Ministerstwo Edukacji Narodowej na pytanie ZNP, czy takie działanie jest zgodne z prawem, jeszcze nie odpowiedziało – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • GT, 2012-04-24 12:26:11

    A może Szanowni Wójtowie i Burmistrzowie, Prezydencji miast zwróciliby się do MEN i Rządu, aby za zadaniami szły finanse:)