Sposób na tańsze szkoły

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 24-04-2012
  • drukuj
W szkołach prowadzonych przez spółki założone przez samorząd nauczyciele mogą być zatrudniani na podstawie kodeksu pracy.
Sposób na tańsze szkoły
Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny prowadzenie szkół chce powierzyć spółce powołanej przez gminę. Spółka ma odrębną osobowość prawną i nie jest jednostką organizacyjną gminy. Dzięki temu w szkołach nie musi obowiązywać Karta nauczyciela – pisze „Rzeczpospolita”.

Gmina, właściciel spółki, nadal będzie sprawowała nadzór nad oświatą, co należy do jej obowiązków. Podobnie chce zrobić Biłgoraj.

Pomysł krytykuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Uważa, że to demontaż systemu.

Z kolei Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich, uważa, że takich decyzji będzie coraz więcej, bo gminy są w trudnej sytuacji finansowej i szukają sposobów na obejście kosztownej Karty nauczyciela.

Ministerstwo Edukacji Narodowej na pytanie ZNP, czy takie działanie jest zgodne z prawem, jeszcze nie odpowiedziało – podaje „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A może Szanowni Wójtowie i Burmistrzowie, Prezydencji miast zwróciliby się do MEN i Rządu, aby za zadaniami szły finanse:)

GT, 2012-04-24 12:26:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE