PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawa wypłat dodatku nauczycielom odroczona

  • AT    11 kwietnia 2013 - 18:13
Sprawa wypłat dodatku nauczycielom odroczona

11 kwietnia 2013 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał połączone wnioski Rady Miejskiej w Chrzanowie, Rady Miejskiej Inowrocławia, Rady Miejskiej w Zatorze dotyczące obowiązku wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego przez jednostki samorządu terytorialnego.
Trybunał Konstytucyjny postanowił otworzyć zamkniętą rozprawę i odroczyć ją bezterminowo.

Ponadto Trybunał umorzył postępowanie w sprawie wniosków Rady Gminy w Bochni i Rady Gminy Stoszowice. Ponieważ ci wnioskodawcy chociaż poprawnie powiadomieni nie stawili się na rozprawie. Zgodnie z art. 60 Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z dnia 1 sierpnia 1997 r. obecność na rozprawie wnioskodawcy jest obowiązkowa.

Trybunał Konstytucyjny miał orzec w sprawie zgodności art. 30 a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1983 roku - Karta Nauczyciela z art. 2, art. 7 oraz art. 167 ust. 1 i 4 konstytucji.

Kwestionowany przepis nakłada na jednostki samorządu terytorialnego (w tym gminy) obowiązek wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego. Dodatek został ustalony proporcjonalnie do osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego, zapewniającego osiągnięcie średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Jak wskazali wnioskodawcy zobowiązano więc jednostki samorządu terytorialnego do zagwarantowania w planach finansowych środków na wydatki związane z wypłatą dodatku uzupełniającego. Jednak nie przekazano na ten cel funduszy w subwencji oświatowej przyznawanej na realizację przez gminy zadań w zakresie edukacji.

Taka ingerencja ustawy w sferę wydatków jednostek samorządu terytorialnego przy nałożeniu obowiązku wydatków nie znalazła więc odzwierciedlenia w sferze przychodów. Zdaniem wnioskodawców kwestionowany przepis Karty Nauczyciela rażąco łamie zasadę praworządności, uderzając równocześnie w gwarancje konstytucyjne samorządu terytorialnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.