PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawdzą, czy szkoły są gotowe uczyć maluchy

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    27 lipca 2010 - 08:07
Sprawdzą, czy szkoły są gotowe uczyć maluchy

Jesienią zacznie się pierwsze w kraju badanie przygotowania placówek do przyjęcia sześciolatków.
Badanie przeprowadzą inspektorzy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odwiedzą co dziesiątą z ok. 14 tys. podstawówek  – informuje „Rzeczpospolita”.

Badanie uwzględnia m.in. to, czy szkoła ma oddzielne wejście dla sześciolatków, czy w salach jest miejsce do odpoczynku i zabawy, czy jest osobna dla nich świetlica, czy maluchy mogą zjeść ciepły posiłek. Zapytają też, w jakich warunkach jedzą drugie śniadanie i czy mogą zostawiać podręczniki w szkole.

Zdaniem MEN Wyniki pozwolą rodzicom dowiedzieć się, jak samorządy przygotowały szkoły nie tylko do przyjęcia sześciolatków, ale także uczenia starszych dzieci.

W minionym roku szkolnym w 707 szkołach sanepid przeprowadził pilotaż badania. Bardzo dobrze wypadło ponad 8 proc. szkół. Ok. 67 proc. zostało ocenione dobrze, ale z zaleceniem poprawy. 8 proc. placówek nie kwalifikuje się do przyjęcia maluchów.

Nadchodzący rok szkolny będzie drugim od wprowadzenia reformy obniżającej wiek szkolny uczniów. Do 2012 r. rodzice mogą wybrać: czy poślą dziecko do szkoły, czy pozostawią je w przedszkolu. W 2009 r. do pierwszych klas poszło 4,3 proc. z blisko 350 tys. sześciolatków – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.