PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawdzian dla 6-klasistów przebiegł prawidłowo

  • GK    4 kwietnia 2013 - 12:01
Sprawdzian dla 6-klasistów przebiegł prawidłowo

Sprawdzian dla szóstoklasistów przebiegł prawidłowo, wszystko odbyło się zgodnie z procedurami – poinformowała wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mariola Konopka po zakończeniu czwartkowego pisemnego testu dla uczniów VI klas szkół podstawowych.
ZAKTUALIZOWANY. Do niewielkich zakłóceń spowodowanych opadami śniegu doszło w czwartek w dwóch szkołach w województwie mazowieckim. Jak poinformowała dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie Anna Frenkiel, sprawdzian rozpoczął się tam z 10-minutowym opóźnieniem.

Chodzi o szkoły podstawowe w Mordach i na warszawskim Wilanowie, gdzie dzieci nie dotarły na czas. Jednak zgodnie z procedurami w uzasadnionych przypadkach rozpoczęcie sprawdzianu może zostać opóźnione.

Również w kilku szkołach w województwie podlaskim sprawdzian rozpoczął się z kilkuminutowym opóźnieniem. Jak poinformowała dyrektor OKE w Łomży Jolanta Gołaszewska, również tam powodem opóźnienia były złe warunki pogodowe, które utrudniły dzieciom dotarcie na czas.

Sprawdzian rozpoczął się po godz. 9 i trwał 60 minut. Dla uczniów z różnymi dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu był przedłużony o dodatkowe 30 minut.

Testy rozwiązane przez szóstoklasistów zostały zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania w teście uczeń może uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Arkusze testu rozwiązywanego przez szóstoklasistów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować jeszcze w czwartek na swojej stronie internetowej (www.cke.edu.pl) oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

Wyniki uzyskane przez uczniów ze sprawdzianu umieszczone będą na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną; szóstoklasiści dostaną je na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwami.

Do pisemnego sprawdzianu przystąpiło w czwartek ponad 360 tys. szóstoklasistów w około 13,5 tys. szkół podstawowych w całej Polsce. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mógł przystąpić do sprawdzianu w czwartek, będzie go pisać w drugim terminie - w czerwcu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Bobi., 2013-04-04 09:39:06

    Reforma szkolnictwa z wprowadzeniem gimnazjów a zlikwidowaniem szkół zawodowych to wielka porażka systemu edukacji.Szkolnictwo niepotrzebnie zostało zreformowane- brak jest obecnie fachowców- rzemieślników. Sam poziom nauczania też jest bardzo niski, a najważniejszym przedmiotem obecnie jest RELIGI...A.  rozwiń
  • krzyciel, 2013-04-04 08:47:36

    Najbardziej bezsensowny pomysł w edukacji. Wynik sprawdzianu nie daje nic. Ani nie ma wpływu na dalszą drogę szkolną ucznia (bo gimnazja są zrejonizowane), ani nawet nie daje obiektywnej informacji o wiedzy i kompetencjach ucznia (bo sprawdza tylko wąski fragment). Chociaż nie mam racji, daje bowiem... jedno - pozwala łatwo weryfikować "jakość" pracy szkoły. Cudzysłów użyłem celowo, bo w tym znaczeniu określenie "jakość" rozumiem jako zgodność z opracowanymi w CKE standardami egzaminacyjnymi.  rozwiń