PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawdzian z wiedzy o powstaniach śląskich

  • PAP    25 października 2011 - 15:11

Uczniowie szkół województwa śląskiego przystąpią w środę do klasówki z wiedzy o powstaniach śląskich. Klasówka odbędzie się w ramach obchodów kończącego się Roku Pamięci Powstań Śląskich.
Do udziału w klasówce "Powstania Śląskie 1919-1921" zgłosiły się 194 gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z województwa śląskiego - najwięcej z Katowic, Zabrza i Rudy Śląskiej.

Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym etapie, czyli w środę, uczniowie będą pisać w swoich szkołach test składający się z 22 zadań. Na ich rozwiązanie będą mieli jedną godzinę zegarową.

"Zadania są bardzo różne, od polecenia typu wskaż jedną z czterech odpowiedzi, po rozpoznawanie postaci z fotografii, oraz pracę z tekstem źródłowym" - powiedział autor testu dr Paweł Matyszkiewicz z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.

W drugim etapie, który zostanie przeprowadzony 10 listopada w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM", uczniowie, którzy uzyskali najwięcej punktów, wezmą udział w finale.

Czytaj też: Słowo sie rzekło

Rok 2011 decyzją sejmików województw opolskiego i śląskiego obchodzony jest w tych regionach jako Rok Pamięci Powstań Śląskich. Cztery najważniejsze daty z tym związane to - 16/17 sierpnia 1919 - I powstanie śląskie; 19/20 sierpnia 1920 - II powstanie śląskie; 20 marca 1921 - plebiscyt; 2/3 maja 1921 - III powstanie śląskie. Dopiero trzeci zryw przesądził o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.