PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprywatyzują przedszkola w Kaliszu?

  • AT    13 stycznia 2012 - 19:25
Sprywatyzują przedszkola w Kaliszu?

Szesnaście publicznych przedszkoli działających na terenie miasta może zostać przekształcone w niepubliczne. Nie będzie to jednak miało wpływu na jakość usług proponowanych przez placówki - donosi Urząd MIasta w Kaliszu.
Jak donosi magistrat o możliwości zmian w systemie funkcjonowania przedszkoli poinformował na konferencji prasowej wiceprezydent Dariusz Grodziński. Idea ta została wypracowana przez władze miasta na początku miesiąca i przekazana oraz omówiona 10 stycznia podczas spotkania z dyrektorami wszystkich przedszkoli w Kaliszu (zabierz głos/coeń prezydenta). Koncepcja zakłada możliwość przekształcenia istniejących obecnie przedszkoli publicznych w niepubliczne. Proces ewentualnych zmian będzie się odbywał według ściśle określonych kryteriów.

- Osoba fizyczna lub prawna, która przedstawi ofertę będzie musiała spełnić kilka warunków, by było możliwe kontynuowanie rozmów. Oferta taka musi zapewnić w szczególności: zatrudnienie obecnej kadry pedagogicznej i niepedagogicznej na porównywalnych warunkach płacowych, utrzymywanie majątku Miasta w należytej staranności, ustalanie opłat ponoszonych przez rodziców na  poziomie opłat ustalanych przez Radę Miejską Kalisza, przyjmowanie dzieci na zasadach określonych w naborze elektronicznym przedszkoli  publicznych oraz realizację innych zadań, które można określić jako politykę oświatową Miasta – tłumaczył wiceprezydent Dariusz Grodziński.

Proces przekształceń nie będzie dotyczył wszystkich placówek. Wyłączone będą z niego trzy  przedszkola będące częścią zespołów szkolno-przedszkolnych oraz przedszkole z oddziałami integracyjnymi. Znajdują się one przy ulicach św. Michała, Wykopaliskowej i 25 Pułku Artylerii oraz Widok.

Na najbliższej sesji rady miejskiej - donosi Urząd Miasta -  zaplanowanej na 2 lutego radnym zostanie przedstawiona uchwała intencyjna umożliwiająca przekształcenie. Będzie zawierała słowo „likwidacja”, jednak jest to tylko wymóg formalny. Obecna ustawa o systemie oświaty nie pozwala na inną formę przekształcenia przedszkola publicznego w niepubliczne, niż poprzez likwidację przedszkola publicznego.

Żadne z istniejących obecnie przedszkoli nie zostanie jednak zlikwidowane ani połączone. Przyjęcie niniejszej uchwały umożliwia rozpoczęcie zmian organizacyjnych i prawnych, którym celem jest realizacja od września wychowania przedszkolnego przez przedszkole niepubliczne prowadzone przez osobę prawną lub fizyczną w oparciu o majątek Miasta - informuje magistrat.

- Niepubliczne przedszkola mają znacznie większe możliwości organizacyjne, przez co są tańsze w utrzymaniu – mówił wiceprezydent Grodziński. – Górną granicę opłat, będzie regulować umowa między Miastem a prowadzącym przedszkole. Sama konkurencja między placówkami również spowoduje, że ceny będą niższe - dodaje.

W przedszkolach niepublicznych nie obowiązują przepisy prawa oświatowego dotyczące zapewnienia bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w czasie nie krótszym niż 5 godzin dziennie, maksymalnej liczebności oddziałów oraz czasu pracy i wynagrodzenia nauczycieli, co pozwala na racjonalizację kosztów utrzymania, przy jednoczesnym zapewnieniu opłat i jakości kształcenia, wychowania i opieki na poziomie porównywalnym z przedszkolami publicznymi.

Jak informuje magistrat miasto nie chce typować, które przedszkola zostaną przekształcone, ponieważ samorządowi zależy na otwartej formule ofert.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • JEDYNAK, 2012-01-13 21:32:53

    gdyby się tak dało wszystko oddać w prywatne ręce...