PARTNER PORTALU
  • BGK

Starosta sejeński jednak dotrzymał umowy z Litwą

  • PAP    11 sierpnia 2010 - 11:15
Starosta sejeński jednak dotrzymał umowy z Litwą

Liceum z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku od 1 września będzie mieściło się w nowym obiekcie. Starostwo Powiatowe w Sejnach zapowiedziało, że w sierpniu wyposaży budynek - poinformował starosta sejneński Ryszard Grzybowski
W ten sposób Polska dotrzymała umowy, w ramach której Litwini mieli wybudować litewską szkołę "Żiburys" w Sejnach, a władze Polski nową szkołę z halą sportową w Puńsku.

Starostwo wydało już na budowę siedziby liceum ponad sześć milionów złotych. Większość pieniędzy pochodziła z budżetu państwa. W finansowaniu placówki brał udział także Totalizator Sportowy.

- Budynek dydaktyczny jest już ukończony. Niewielkie prace trzeba wykonać w sali sportowej. Młodzież od nowego roku szkolnego będzie uczyła się w nowoczesnych obiektach - dodał Grzybowski.

Starosta powiedział, że trwają rozmowy z władzami Litwy, by w jakiś sposób pomogły w wyposażeniu budynku liceum lub wyposażyły go w przedmioty dydaktyczne. Starostwo w Sejnach rozpoczęło budowę szkoły w 2006 roku. Całość miała być gotowa najpóźniej do 2009 roku.

Mniejszość litewska zabiegała o szybkie oddanie obiektu do użytkowania, ale ze względu na kryzys finansowy zabrakło na ten cel pieniędzy z budżetu państwa. Z tych powodów szkoła zostanie otwarta z opóźnieniem. Dotąd liceum korzystało z lokali szkoły podstawowej. Jednak po reformie szkolnictwa, w wyniku, której w budynku tym znalazło się także gimnazjum, problem z miejscem był coraz większy. Po oddaniu do użytku obiektów liceum poprawią się więc także warunki w szkole podstawowej.

Liceum w Puńsku istnieje od ponad 50 lat. Rocznie kończy je ok. 40 uczniów, którzy w większości kontynuują naukę na studiach na Litwie. W powiecie sejneńskim jest także kilka szkół podstawowych z litewskim językiem nauczania oraz Zespół Szkół Litewskich "Żiburys" w Sejnach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.