PARTNER PORTALU
  • BGK

Start pomocy gimnazjalistom w wyborze zawodu

  • PAP    25 lutego 2010 - 10:38

Szkolne Ośrodki Kariery, w których doradcy zawodowi będą pomagać uczniom w wyborze zawodu i rozwijać ich przedsiębiorczość, powstaną w pięciu gimnazjach w Lublinie. Program skierowany jest do uczniów zagrożonych zbyt wczesnym przerwaniem edukacji.
Program pod nazwą "Swoją karierę zaczynam w gimnazjum" prowadzi wydział oświaty i wychowania lubelskiego ratusza. "Głównym założeniem jest pomoc uczniom gimnazjów w określeniu ich drogi zawodowej, ze szczególnym naciskiem na szkolnictwo zawodowe" - powiedział wicedyrektor wydziału Piotr Burek.

W Szkolnych Ośrodkach Kariery gimnazjalistów będą wspierać specjaliści - doradcy zawodowi. Dla każdego uczestnika projektu przewidziano 15 godzin zajęć grupowych i dwie godziny spotkań indywidualnych z doradcą. Uczniowie będą m.in. poznawać specyfikę i uwarunkowania różnych zawodów, ale też prowadzone będą zajęcia i treningi poświęcone umiejętności podejmowania decyzji i rozwijania przedsiębiorczości. Doradcy zawodowi będą też pomagać uczniom w tworzeniu wizji i planów własnej edukacji zawodowej.

Program skierowany jest do uczniów, którzy mają trudności w nauce, w podjęciu decyzji o dalszej edukacji i istnieją obawy, że zakończą naukę na etapie gimnazjum. Ze Szkolnych Ośrodków Kariery skorzysta łącznie 450 uczniów (po 90 osób w każdym z pięciu gimnazjów), którzy będą do nich kierowani po konsultacjach z pedagogami szkolnymi i wychowawcami.

Burek zaznaczył, że projekt Szkolnych Ośrodków Kariery jest odpowiedzią na zgłaszane przez dyrektorów szkół problemy dotyczące szans edukacyjnych uczniów i ich umiejętności odnalezienia się na rynku pracy. Jak tłumaczył, choć zdecydowana większość absolwentów gimnazjów - w ostatnich latach ok. 60 proc. - wybiera licea ogólnokształcące, to jednak część z nich przerywa tam naukę (m.in. dlatego że szkoły te okazują się za trudne), a potem często rezygnuje z dalszej edukacji. Burek zaznaczył też, że absolwenci gimnazjów stanowią znaczny odsetek wśród bezrobotnych.

"Potrzebna jest tym młodym ludziom pomoc w rozeznaniu swoich możliwości i predyspozycji, aby mogli wybrać tę właściwą, jak najbardziej dla nich odpowiednią szkołę" - tłumaczył Burek.

Projekt "Swoją karierę zaczynam w gimnazjum" będzie kosztował ponad 350 tys. zł, z czego blisko 300 tys. zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Szkolne Ośrodki Kariery będą powstawały w lubelskich gimnazjach po feriach zimowych, czyli od 1 marca, i będą działały do końca lipca tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • patryjota, 2010-03-03 12:47:56

    To nie szkoła jest trudna ,to zle przygotowani nauczyciele do przekazywania wiedzy i sufitowe programy. Wystarczy spojrzeć na Minister aby po jej wyrazie twarzy uznać że to były pacjent a po wypowiedziach ,że na pewno. Jeśli w tym nienormalnym kraju nie ruszy przemysł to jedyną pracą dla młodych t...o diler narkotyków, złodziej, bandyta w innych mówią brak miejsc. Jaki wyraz twarzy pierwszego premiera taki obraz kraju dziś, gdzie ta SOLIDARNOŚĆ z wielkim Lechem który zrobił wszystko dla ludzi i demokracji.Głupi naród znowy uwierzy w hasła wyborcze tych samych ludzi.  rozwiń