PARTNER PORTALU
 • BGK

Stary i nowy SIO razem do marca 2017 r.

 • PAP    20 grudnia 2013 - 11:45
Stary i nowy SIO razem do marca 2017 r.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Systemie Informacji Oświatowej (SIO), wydłużającą do 1 marca 2017 r. równoległe funkcjonowanie starego i nowego systemu.
SIO gromadzi dane o szkołach, placówkach oświatowych, uczniach i nauczycielach. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej, wydłużenie działania starego systemu pozwoli przez najbliższe trzy lata bezpiecznie dokonywać podziału subwencji oświatowej na podstawie danych w nim zgromadzonych. W tym czasie mają być wyeliminowane błędy w danych identyfikacyjnych w nowym systemie, w tym błędy powstałe przy wpisywaniu danych uczniów przez użytkowników SIO i błędy w rejestrze PESEL (np. błędy w nazwiskach i imionach). Do nowego SIO wprowadzonych jest ponad 80 proc. danych.

Czytaj też:  Stary i nowy SIO dłużej razem

System Informacji Oświatowej funkcjonuje od 2005 r. Nowy SIO wdrażany jest od maja 2013 r. (stąd określenia stary SIO i nowy SIO). Stary system gromadzi statystyczne i indywidualne dane o szkołach, placówkach oświatowych i nauczycielach oraz statystyczne o uczniach. Nowy SIO gromadzi także dane indywidualne o uczniach. Dane o uczniach identyfikowane są tylko na etapie zbierania ich w szkołach, następnie przekazywane są w formie danych statystycznych. Tak zwane dane wrażliwe są zbierane wyłącznie wtedy, gdy wyrazi na to zgodę rodzic ucznia. Przed wprowadzeniem tego zabezpieczenia nowy SIO krytykowała m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Obecnie nowy SIO oceniany jest pozytywnie przez GIODO.

Nowelizacja nie tylko wydłuża czas równoległego funkcjonowania starego i nowego SIO, ale wprowadza też możliwość gromadzenia w bazie danych nowego systemu niezweryfikowanych danych identyfikacyjnych uczniów i nauczycieli, czyli danych niezgodnych z danymi w rejestrze PESEL. Błędne dane będą przechowywane do czasu poprawnej ich weryfikacji, nie dłużej jednak niż sześć miesięcy, po tym czasie będą z SIO usuwane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Miła, 2014-03-12 13:23:30

  Do iar:
 • Miła, 2014-03-12 10:38:03

  Witam W starym SIO po otwarciu programu i korzystaniu z tabel np. N2, na ekranie po lewej stronie jest bardzo mała czcionka (dot. to też paska narzędzi). Po dłuższej pracy oczy bolą i łzawią. Dzwoniłam do MEN z prośbą o powiększenie czcionki. Rozmawiałam z innymi osobami pracującymi z SIO i one t...eż potwierdzają problem małej czcionki.  rozwiń
 • iar, 2014-01-02 19:13:23

  Wpisz w Google "Ustawa o systemie oświaty niezgodna z Konstytucją RP!" a dowiesz się o co chodzi.