PARTNER PORTALU
 • BGK

Starzenie się nauczycieli to jeden z większych problemów szkolnictwa

 • AT    11 września 2012 - 19:13
Starzenie się nauczycieli to jeden z większych problemów szkolnictwa

Starzenie się nauczycieli to jeden z większych problemów jakie dotykają szkolnictwo średnie i wyższe - wynika ze sprawozdania OECD.
Dokument opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pt. "Education at a Glance 2012", został dziś przyjęty przez Komisję Europejską.

W tym rocznym sprawozdaniu analizowane są dane z 34 państw, w tym z 21 UE.

Czytaj też: Krótsze urlopy dla nauczycieli

Według sprawozdnia 84 proc. młodych ludzi w krajach OECD uzyska wykształcenie średnie drugiego stopnia, a w krajach UE - 86 proc. W latach 1995-2010, największy wzrost liczby absolwentów szkół średnich drugiego stopnia odnotowano w Portugalii (z roczna stopa wzrostu 4,7 proc.).

Nadal rosną korzyści finansowe związane z wyższym wykształceniem. Europejski absolwent szkoły wyższej może liczyć podczas swojej kariery zawodowej na zysk netto w wysokości 176 tys. USD (średnia dla OECD: 162 tys. USD), a długoterminowe korzyści płynące ze szkolnictwa wyższego, poprzez zwiększone płatności podatkowe oraz inne oszczędności, są prawie trzykrotnie wyższe niż związane z nimi wydatki publiczne - pokazuje raport.

Według niego Europa pozostaje wciąż preferowanym miejscem studiów dla osób uczących się poza krajem, a państwa UE przyjmują 41 proc. wszystkich zagranicznych studentów - z UE i spoza niej. Studenci zagraniczni stanowią 10 proc. lub więcej osób przyjętych na wyższe studia w Austrii, w Luksemburgu i Wlk. Brytanii.

Jednym z większych problemów, jakie dotykają szkolnictwo średnie i wyższe w krajach OECD, w tym UE jest starzenie się nauczycieli oraz feminizacja zawodu.

Jak wynika z raportu ponad 40 proc. nauczycieli szkół średnich w pięciu państwach członkowskich UE (Austria, Czechy, Estonia, Niderlandy, Szwecja) to osoby w wieku 50 lat lub starsze.

W Niemczech i Włoszech ich udział jest nawet wyższy i przekracza 50 proc. Istotnym problemem jest także dysproporcja pod względem płci; w sektorze szkolnictwa wyższego w UE zatrudnia się prawie o jedną trzecią więcej kobiet niż mężczyzn - czytamy w sprawozdaniu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • podpisałem, 2012-09-12 22:04:09

  W tym zawodzie jest przecież tyle przywilejów, że młodzi się pchają drzwiami i oknami. Hej!
 • krzyciel, 2012-09-12 15:06:34

  Problemem nie jest starzenie się, ale kostnienie nauczycieli. Awans zawodowy nauczyciela kończy się po 10 latach od rozpoczęcia pracy. I wtedy też kończy się ustawowy obowiązek podnoszenia (przynajmniej teoretycznego) swoich kwalifikacji. 34-35 letni nauczyciel staje się zatem nauczycielem "sta...rym", którego wiedza od tej pory będzie tylko malała. I tak przez kolejnych ponad 30 lat. I to jest dopiero chore.  rozwiń
 • Gog, 2012-09-12 09:31:54

  W Polsce będzie jeszcze gorzej, bo nauczyciele zostali pozbawieni mozliwości przejścia na wczesniejsze emerytury, ktore pozostawiono policjantom i żołnierzom. Na Zachodzienatomiast nikt się nie pcha do tego ciezkiego zawodu.