Stawki wynagrodzenia nauczycieli: 2016 kolejnym rokiem bez podwyżek

  • Bartosz Dyląg
  • 08-01-2016
  • drukuj
W projekcie budżetu na rok 2016 po raz kolejny brak jest jakichkolwiek środków na podwyżki płac nauczycieli – zauważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. W budżecie brakuje ponadto pieniędzy na doskonalenie nauczycieli oraz próbne matury.
Stawki wynagrodzenia nauczycieli: 2016 kolejnym rokiem bez podwyżek
ZNP zauważa, że w projekcie budżetu na 2016 r. brak jest jakichkolwiek środków na podwyżki płac nauczycieli. Fot. fotolia

Projekt budżetu na 2016 rok znajduje się na etapie opiniowania przez sejmowe komisje. Wiemy już, że na oświatę zaplanowano w sumie 45 mld 892 mln 380 tys. zł. To o 2,8 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Zastrzeżenia do projektu zgłasza Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Wydatki na oświatę proporcjonalnie coraz mniejsze

Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński uważa, że wysokość środków w projekcie budżetu państwa przeznaczonych na oświatę i wychowanie jest niewystarczająca. W jego opinii budżet ten nie uwzględnia wszystkich potrzeb, które są związane z edukacją.

- Jest to kolejny budżet, w którym widzimy zmniejszenie nakładów na oświatę, spadek udziału oświaty w PKB. W 2016 r. będzie to 2,43 proc. PKB. Widzimy także spadek nakładów na oświatę oraz edukacyjną opiekę wychowawczą w stosunku do wydatków budżetowych państwa. Jeżeli analizowalibyśmy budżet w listopadzie 2015, to udział oświaty w wydatkach wynosił 13,03 proc., w grudniowym budżecie – 12,45 proc. Wskutek przesunięcia 84 mln zł do rezerwy celowej, spada również część oświatowa subwencji ogólnej – zauważa Baszczyński.

Wiceprezes ZNP dodaje, że w dalszym ciągu brak jest jakichkolwiek środków na podwyżki płac nauczycieli. – Kwota bazowa w projekcie budżetu została zamrożona i jest ona na poziomie z roku 2012. Brak jest również zwaloryzowanych środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli. Kwota bazowa funduszu dla pracowników niepedagogicznych oświaty jest na poziomie roku 2010 – analizuje Krzysztof Baszczyński.

Brak pieniędzy na doskonalenie nauczycieli oraz próbne matury

ZNP ma także uwagi do środków na doskonalenie nauczycieli. – Okazuje się, że w dalszym ciągu nie jest realizowany zapis mówiący o 1-proc. odpisie na fundusz dotyczący doskonalenia i dokształcania nauczycieli. Jedno z obowiązujących rozporządzeń mówi o podniesieniu kwalifikacji nauczycieli na poziomie przedszkolnym w zakresie edukacji językowej – podkreśla wiceprezes ZNP.

ZNP ma ponadto poważne zastrzeżenia wobec kosztów matur próbnych. – Nie ma na nie środków w subwencji oświatowej, ponoszą je samorządy – wyjaśnia Baszczyński.

Stawki z rozporządzenia Kluzik-Rostkowskiej

Ostatnie rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy podpisała w czerwcu 2015 r. ówczesna minister Joanna Kluzik-Rostkowska. Weszło ono w życie 1 września ur. i pozostawiało minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli na poziomie z roku 2014 (od 1 513 do 3 109 zł).

Przypomnijmy, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wspólnie manifestowały w Dniu Edukacji Narodowej przed kancelarią premiera. Związkowcy domagali się zwiększenia nakładów na edukację, w tym podniesienia płac nauczycieli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (43)ZOBACZ WSZYSTKIE

To jest nasz kociołek, jak tylko chcesz się wychylić to cię ściągną w dół bo może będziesz miał lepiej. Ja życzę wszystkim, autentycznie wszystkim żeby zarabiali godnie. Czy to nauczycielom, czy pielęgniarką, górnikom, hutnikom, rolnikom i tym co najwięcej krzyczą że nikomu się nie należy. Bo nasze ...zarobki są nie adekwatne do cen, podatków, mamy zachód w wydatkach a wschód w dochodach. rozwiń

twierdzielka , 2016-08-08 18:12:54 odpowiedz

Do ADG: Właśnie wróciłam od lekarza. 10 minut w gabinecie 120 zł. Ale to pewnie w promocji.

gija, 2016-04-26 18:56:04 odpowiedz

Do ADG:

gija, 2016-04-26 18:53:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE