PARTNER PORTALU
  • BGK

Stolica nie oszczędza na przedszkolakach

  • AW    9 sierpnia 2013 - 11:46
Stolica nie oszczędza na przedszkolakach

Od 1 września blisko 50 tys. warszawskich maluchów z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych skorzysta z bezpłatnych zajęć dodatkowych. Miasto przeznaczy na ten cel 10 mln zł.
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wchodzi w życie tzw. ustawa przedszkolna, m.in. obniżająca opłatę za pobyt dziecka w przedszkolu samorządowym.

Czytaj też: Przedszkola z aparatem bez sensu

W Warszawie opłata za godzinę pobytu dziecka w przedszkolu po godzinie 13.00 wyniesie 1 zł, czyli będzie o 2 zł niższa niż dotychczas. Zachowane zostaną również dotychczasowe ulgi i zwolnienia z opłat.

Rodzice dzieci korzystających z warszawskich placówek mają zagwarantowany bezpłatny pobyt dziecka w przedszkolu od chwili otwarcia przedszkola, zazwyczaj od godziny 6.30-7.00, do godziny 13.00, co daje 6-6,5 godziny dziennie.

Nowością będą zajęcia dodatkowe finansowane z budżetu miasta. W nowym roku szkolnym każde dziecko w przedszkolu i oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej będzie mogło bezpłatnie korzystać z dwóch zajęć dodatkowych tygodniowo. Do tej pory tego typu zajęcia opłacali rodzice. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia rytmiki, języka angielskiego oraz gimnastyki korekcyjnej, dlatego właśnie one będą finansowane w pierwszej kolejności. Dyrektorzy warszawskich przedszkoli zatrudnią nauczycieli z kwalifikacjami do prowadzenia powyższych zajęć.

- Stolica ma najwyższy poziom „uprzedszkolnienia" w Polsce. Aż 97% warszawskich maluchów chodzi do przedszkola - to o 11% więcej, niż wynosi średnia dla miast w kraju. Od 2007 r. przybyło 13 tysięcy miejsc dla przedszkolaków - informuje stołeczny ratusz.

Zgodnie ze zmienioną ustawą gminy otrzymają w formie dotacji wsparcie finansowe z budżetu państwa na upowszechnienie wychowania przedszkolnego. Szacuje się, że m.st. Warszawa otrzyma na ten cel środki:

- w 2013 roku kwotę 29 mln zł,

- w 2014 roku kwotę 86 mln zł,

- w 2015 roku kwotę 81 mln zł,

- w 2016 roku kwotę 75 mln zł,

- w 2017 roku kwotę 77 mln zł.

 

Będą one przeznaczone na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach oraz obniżenie opłat dla rodziców (do 1 zł za godzinę).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.