PARTNER PORTALU
  • BGK

Stowarzyszenia przejmą szkoły

  • zamojska.com (rael)    3 stycznia 2012 - 09:54
Stowarzyszenia przejmą szkoły

Dwie szkoły, dla których dotąd organem prowadzącym była gmina Józefów, przejmą stowarzyszenia – tak zdecydowali tamtejsi radni.
Podczas sesji radni przyjęli uchwały o zamiarze przekazania organizacjom pozarządowym dwóch placówek oświatowych. Organem prowadzącym dla Szkoły Podstawowej w Górecku Starym ma być Stowarzyszenie „Stok”, a prowadzeniem Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanisławowie miałoby się zająć miejscowe Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Szkole.

Główną przyczyną przekazania placówek organizacjom pozarządowym jest zmniejszająca się liczba uczniów i wysokie koszty funkcjonowania szkół. Ze wstępnych szacunków wynika, że po wprowadzeniu zmian gmina mogłaby zaoszczędzić na szkole w Górecku około 200 tysięcy złotych, a w Stanisławowie prawie 250 tysięcy złotych rocznie.

Władze Józefowa zapewniają, że uczniowie i ich rodzice nie powinni odczuć zmian, ponieważ obydwie szkoły nadal będą mieć status placówek publicznych. Inny będzie tylko organ prowadzący placówki i warunki pracy nauczycieli.

Obecnie do obydwu szkół uczęszcza po około 60 uczniów. Gdyby wszystko odbyło się zgodnie z planem, to szkoła w Górecku Starym zostałaby przejęta przez stowarzyszenie w lipcu przyszłego roku, a placówka w Stanisławowie prawdopodobnie dwa miesiące później. Ostateczne decyzje Rady Miejskiej w tej sprawie mają być podjęte jeszcze w tym roku.

Zmiany czekają także Liceum Ogólnokształcące w Józefowie, do którego również uczęszcza coraz mniej uczniów. Samorząd chciał połączyć LO z gimnazjami w Józefowie i Majdanie Nepryskim. Obliczono jednak, że oszczędności z tego tytułu byłyby zbyt małe, aby operacja się opłaciła. Dlatego zrezygnowano z pomysłu tworzenia zespołu szkół, ale reorganizacja LO cały czas jest rozważana.

Władze gminy nie wykluczają, że, podobnie jak w przypadku podstawówek, przekażą liceum organizacji pozarządowej, ale żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Józefów jest jedną z nielicznych gmin, które są organem prowadzącym dla szkoły tego szczebla. W większości przypadków placówkami ponadgimnazjalnymi zajmują się samorządy powiatowe. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • podpisałem, 2012-01-03 22:16:43

    Gmina zaoszczędzi, uczniowie i ich rodzice nie powinni odczuć zmian?! Ktoś w to jeszcze wierzy?