PARTNER PORTALU
  • BGK

Straciły moc niektóre przepisy Ustawy o systemie oświaty

  • bad    4 stycznia 2018 - 14:55
Straciły moc niektóre przepisy Ustawy o systemie oświaty
Dotacja przedszkolna nie będzie uzależniona od położenia placówki, ale od organu prowadzącego i rejestrującego Fot. MEN

Jednostki samorządu terytorialnego powinny przyjąć nowe uchwały określające tryb udzielania i rozliczania dotacji oświatowych – przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.
Na podstawie przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych z końcem 2017 roku utraciły moc stosowne przepisy (art. 80 ust. 4 i art. 90 ust. 4) dotychczasowej ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty zawierające delegację do określania przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego zasad i trybu udzielania dotacji oświatowych.

Czytaj też: Żłobki: Ważne zmiany od 1 stycznia 2018

- Powyższe oznacza, z braku szczególnych regulacji, że we wspomnianej dacie utracą moc wydane na podstawie wymienionej delegacji uchwały organów stanowiących j.s.t. w sprawach dotacji oświatowych. Tam gdzie okoliczności stanu faktycznego tego wymagają, jednostki samorządu terytorialnego powinny uchwalić nowe regulacje określające tryb udzielania i rozliczania dotacji oświatowych na podstawie art. 38 ust.1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych – czytamy w komunikacie RIO w Lublinie.

Czytaj też: Gdańsk wyróżniony za osiągnięcia edukacyjne

Izba zwraca uwagę na istotne zmiany dotyczące ustalania wysokości dotacji oraz trybu ich przekazywania, kontroli i rozliczania, które mogą mieć wpływ na treść nowych regulacji dotacyjnych. Lubelska RIO przeprowadzi w związku z tym stosowne szkolenie dla pracowników samorządowych zainteresowanych tematyką.

Na mocy przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych dotacja przedszkolna nie będzie uzależniona od położenia placówki, ale od organu prowadzącego i rejestrującego. Mowa o przepadkach, gdy np. gmina wiejska prowadzi przedszkole na terenie gminy miejskiej. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku powiatów prowadzących oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych specjalnych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Policjant, 2018-01-05 17:15:02

    Dziecko w czwartej klasie mówi Pani od matematyki że nie rozumie poprzedniego tematu i prosi o wytłumaczenie.Pani mu odpowiada jak nie rozumiesz to dostaniesz jedynkę (...).Dzisiaj zaczynamy nowy temat bo nie ma czasu.W wielu szkołach jest wielu leniwych i roszczeniowych nauczycieli. Powinny być... procedury ich eliminacji  rozwiń