PARTNER PORTALU
  • BGK

Strajk szkolny, ZNP: Strajkowało 40 proc. szkół i przedszkoli

  • PAP/EM    31 marca 2017 - 18:10
Strajk szkolny, ZNP: Strajkowało 40 proc. szkół i przedszkoli
Prezes ZNP Sławomir Broniarz (fot. mat. prasowe)

Z niepełnych danych, które spłynęły do Związku Nauczycielstwa Polskiego w godzinach popołudniowych, wynika, że do strajku pracowników oświaty przystąpiło w piątek ok. 40 proc. szkół i przedszkoli - poinformowała rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis.
Jak podała, najwięcej pracowników wzięło udział w strajku w województwach: śląskim, mazowieckimwielkopolskim i łódzkim.

W piątek strajkowały szkoły i przedszkola we wszystkich 16 województwach, w większości w godzinach 7.30-15.30. Jako pierwsi przystąpili do niego o godz. 5 pracownicy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chorzowie na Śląsku. Akcja zakończy się o godz. 22. (protest zakończą wówczas dwie placówki: w Chorzowie i Sosnowcu).

Protest polegał na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników oświaty od wykonywania pracy.

Przed południem prezes ZNP Sławomir Broniarz powołując się na niepełne dane, podał że do strajku pracowników oświaty przystąpiło ok. 37 proc. szkół i przedszkoli; jest to ok. 6,5 tys. placówek.

ZNP domaga się w ten sposób deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - również finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • strajkująca, 2017-04-21 19:23:07

    No cóż, strajkowałam i parę innych moich koleżanek. Pozostałe ostatecznie się wycofały. Uczniowie do szkoły nie przyszli, ale koleżanki na stanowisku pracy były, ale nie miały kogo uczyć.Efekt - żaden! Każdej z nas strajkujących potrącono z pensji 150 zł za ten dzień, pozostałym nie strajkującym - n...ie. Ciekawe ile potrącono panu Broniarzowi? I tak potwierdza się odwieczna oczywistość -jedni nauczyciele chcą strajkować ale kosztem innych. Byle by nie byli stratni. Dlatego nauczyciele nigdy nic nie wywalczą. I tyle w temacie.  rozwiń