Streżyńska: W 2018 r. wszystkie szkoły z dostępem do internetu

• W 2018 r. wszystkie szkoły w Polsce mają być podłączone do internetu – zapowiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
• Będą połączone w jedną, spójną sieć - Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE).
Streżyńska: W 2018 r. wszystkie szkoły z dostępem do internetu
Projekt OSE - realizowany przez ministerstwa cyfryzacji oraz edukacji narodowej - zakłada stworzenie sieci dostępu do internetu łączącej wszystkie szkoły w Polsce (pixabay.com)

"Wszystkie dzieciaki mają mieć te same szanse, te same możliwości wykorzystywania platform edukacyjnych, materiałów edukacyjnych, żeby rozwijać się, kształcić, konkurować z innymi, bawić się, spotykać rówieśników z innych stron świata on-line" - powiedziała w Lublinie Streżyńska.

Projekt OSE - realizowany przez ministerstwa cyfryzacji oraz edukacji narodowej - zakłada stworzenie sieci dostępu do internetu łączącej wszystkie szkoły w Polsce, których jest ok. 30,5 tys. Sieć ta będzie operowana przez wyznaczony podmiot, który będzie odpowiedzialny za jej utrzymanie, a także m.in. dostarczanie szkołom dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, dostarczanie treści edukacyjnych oraz wsparcie w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

Streżyńska powiedziała, że dotychczas było dużo inicjatyw podejmowanych przez rządy, samorządy, czy organizacje pozarządowe, dotyczących cyfryzacji w edukacji, ale miały one dosyć rozproszony charakter. W OSE - jak tłumaczyła - chodzi o to, żeby zintegrować te działania i "stworzyć takie same szanse dla wszystkich dzieci w całej Polsce".

"E-dzienniki, e-podręczniki, zintegrowane platformy edukacyjne - żeby to wszystko zadziałało jest potrzebny bardzo szybki internet" - zaznaczyła.

OSE będzie siecią wirtualną opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej, wybudowanej w całości ze środków komercyjnych jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w szczególności Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

"Za tym stoi 3,5 mld zł całościowej inwestycji w sieć szerokopasmową w Polsce, która nie tylko obejmie szkoły, ale także te najbardziej wykluczone +białe+ obszary w Polsce, w ramach konkursów organizowanych w pierwszej osi programu Operacyjnego Polska Cyfrowa" - powiedziała Streżyńska.

Ponadto - jak zaznaczyła - dodatkowo 120 mln zł przeznaczono na naukę kodowania dla nauczycieli i uczniów, głównie w ośrodkach wiejskich i wiejsko-miejskich.

Streżyńska była jednym z sygnatariuszy podpisanego w poniedziałek w Lublinie porozumienia o współpracy między miastem Lublin a instytutem Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), który na zlecenie ministerstwa prowadzi pilotaż programu OSE. Porozumienie dotyczy włączenia do OSE budowanego w Lublinie zintegrowanego systemu informatycznego dla 160 funkcjonujących w tym mieście szkół, z dostępem do internetu o przepustowości 1Gb/s.

"W Lublinie powstała inicjatywa, która odpowiada moim najśmielszym snom, z którymi przyszłam do ministerstwa licząc bardzo na to, że do każdej szkoły doprowadzimy taki jednogigowy internet " - powiedziała Streżyńska.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział, że budowany system zakłada także aplikacje, które umożliwiają elektroniczny obieg dokumentacji w szkołach. "Budujemy kompleksowy system obsługi jednostek oświatowych i chcemy, żeby był spójny z ministerialnym i jednocześnie, aby w zakresie tych szeroko rozumianych e-usług był komplementarny do działań ministerialnych. To porozumienie jest ważne, bo administracja publiczna powinna współdziałać w tych obszarach, w których mamy ten sam cel" - zaznaczył Żuk.

NASK od kwietnia ub. roku prowadzi pilotaż programu OSE, który obejmuje m.in. podłączenie 26 szkół z woj. mazowieckiego i podlaskiego do sieci dostępu do internetu o przepustowości do 1 Gb/s. "Samo dostarczenie internetu to nie wszystko. Ważne, żeby to był jeszcze internet, który jest zabezpieczony" - zaznaczył dyrektor NASK Wojciech Kamieniecki.

Całość kosztów ponoszonych na funkcjonowanie OSE (wraz z dostarczaniem usług do szkół) ma być pokryta z budżetu państwa w pierwszych latach jej działania. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

warto jeszcze sprecyzować, co to znaczy, że "szkoła ma dostęp do internetu" Bo wykorzystanie internetu na lekcjach informatyki lub innych jedno a szkolne e-usługi typu dziennik elektroniczny czy szerzej elektroniczny obieg dokumentów - to drugie...

były nauczyciel, 2017-02-16 16:41:32 odpowiedz

Warto pamiętać, że wszystkie szkoły mają dostęp do internetu od czasu prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego, który patronował rządowemu projektowi internet w każdej szkole. Projekt sprawił ,że wszystkie szkoły miały i mają dostęp. być może nie takiej przepustowości. Ale pisanie o pilotażu, ważnym ...programie etc. jest nie informacją a promocja niekoniecznie nowatorskich działań ministerstwa. rozwiń

anna Okońska-Walkowicz, 2017-02-15 13:37:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE