PARTNER PORTALU
 • BGK

Studia i staże dla bezrobotnych nauczycieli

 • PAP    11 czerwca 2014 - 09:13
Studia i staże dla bezrobotnych nauczycieli

- 240 bezrobotnych nauczycieli będzie mogło skorzystać w Podlaskiem ze staży, dotacji czy odbyć nowe studia. 4,2 mln zł na ten cel pochodzi z UE programu Kapitał Ludzki. Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku wybrał podmioty, które będą realizować ten program.
Chętni do skorzystania z programu pomocowego będą mogli zgłaszać się do trzech wyłonionych w konkursie podmiotów.

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku będzie realizował pomoc dla nauczycieli z terenu powiatów: łomżyńskiego, bielskiego, hajnowskiego, kolneńskiego, siemiatyckiego, wysokomazowieckiego, zambrowskiego oraz miasta Łomża. Europejskie Centrum Wspierania innowacji i Nowych Technologii w Białymstoku obejmie wsparciem osoby z Białegostoku oraz powiatów białostockiego oraz sokólskiego. Projekt na potrzeby Suwałk oraz powiatów: suwalskiego, sejneńskiego, monieckiego, grajewskiego i augustowskiego poprowadzi Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Edwarda Szczepanika w Suwałkach - poinformował Marcin Sidorczuk z Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Białymstoku.

Wsparcie jest kierowane do nauczycieli, którzy stracili pracę w 2013 r. Z danych GUS wynika, że w Podlaskiem w 2012 r. zatrudnionych nauczycieli było 47,6 tys., a pracę straciło ok. 2 proc. z nich. WUP podawał też wcześniej, że w połowie roku 2013 w rejestrach bezrobotnych w regionie było pond siedmiuset nauczycieli, system informacji oświatowej podawał natomiast, że w 2013 r. pracę straciło ponad 800 nauczycieli. Ile z nich znalazło pracę, nie wiadomo.

Np. 60 osób obejmie pomocą Zakład Doskonalenia Zawodowego (ZDZ) w Białymstoku. Placówka czeka na podpisanie umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy, bo jeszcze nie wie, jaką sumę otrzyma w ramach projektu pt. "OdNowa - kompleksowe wsparcie pracowników sektora oświaty". Wiadomo natomiast, że chętni do wzięcia udziału w projekcie będą mogli się zgłaszać na przełomie lipca i sierpnia - powiedziała Monika Matyjasek z ZDZ.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymają pomoc psychologiczną i doradczą. Przygotowano dla nich szkolenia zawodowe. 10 osób będzie mogło odbyć studia odpowiadające potrzebom rynku pracy, by mogli po nich znaleźć pracę. 6 osób, które przedstawią najlepsze biznesplany, może liczyć na dotację w wysokości do maksimum 40 tys. zł na założenie działalności gospodarczej. 48 będzie mogło liczyć na trzymiesięczne płatne staże u pracodawców.

Obawy na temat skuteczności projektu zgłaszają m.in. oświatowi związkowcy. Podkreślają, że nie ma pracy dla nauczycieli, a po kolejnych szkoleniach jej nie przybędzie. "Nauczyciele bardzo trudno się przekwalifikowują, bo celem ich życia jest nauczanie. Zwalniani mają najczęściej 40-50 lat, są w apogeum swoich możliwości i utrata pracy to wyrwanie ich z korzeniami z tego świata. Nie da się ich zatrudnić do przysłowiowego sprzedawania marchewki" - powiedziała przewodnicząca podlaskich struktur oświatowej NSZZ "Solidarność" Agnieszka Rzeszewska. Dodała, że ma nadzieję, iż oferowana nauczycielom pomoc przełoży się na znalezienie pracy.

W ocenie związkowców znacznie więcej pieniędzy powinno być przeznaczanych np. na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zamiast na dodatkowe studia. Rzeszewska mówiła, że ukończenie studiów na drugim fakultecie nie utworzy dodatkowych miejsc pracy w szkołach, bo ich po prostu nie ma. Dodała, że większe szanse na przekwalifikowanie mają ludzie młodzi, a nie 50-latkowie, a głównie takie osoby straciły pracę w szkołach.

Projekty pomocowe dla nauczycieli w Podlaskiem będą realizowane do końca września 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (6)

 • Alka, 2014-07-06 22:34:27

  Do podpisałem: Widzę marnotrawstwo i lekceważenie obywatela, ale co ma do tego zmniejszanie się liczby uczniów w szkołach i konieczność zwolnień nauczycieli - widać to gołym okiem. Wielu wykształconych ludzi bezskutecznie poszukuje pracy, nie tylko nauczyciele. Nie stać nas na utrzymywanie przeros...tów zatrudnienia w szkołach.  rozwiń
 • podpisałem, 2014-06-13 23:35:42

  Do Alka: przepraszam, ale jest to powielanie liberalnego bełkotu. Mądrego państwa nie stać na marnotrawienie intelektualnego potencjału poprzez wypychanie nauczycieli do pracy w przysłowiowej stonce. Mądrego państwa nie stać również na wypędzanie całego młodego pokolenia na emigrację. Rzekoma niewyp...łacalność ZUSu jest bajeczką dla naiwnych. Czy naprawdę nie widzisz tego kolosalnego marnotrawstwa, tego lekceważenia obywatela i jego potrzeb przez samo-rządzących oligarchów?  rozwiń
 • Alka, 2014-06-11 22:44:16

  Do podpisałem: Kilka wyjaśnień: nie wszędzie klasy są przeładowane, właściwie tylko w dużych miejskich szkołach, a tych jest coraz mniej; rzeczywiście można by wrócić do podziału na grupy i siatki godzin sprzed kilku lat, co dałoby trochę etatów, a uczniom możliwość utrwalenia materiału; edukacja... dorosłych - nie ma pomysłu jak to zorganizować i sfinansować. Wiek emerytalny podnieśli z powodu niewypłacalności ZUSu, ale pracy nikomu nie zapewniają, więc czemu mieliby nauczycielom zapewniać. Ta grupa zawodowa musi się odnaleźć na rynku pracy tak samo jak inne.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: