PARTNER PORTALU
  • BGK

Studia Polaków w Wielkiej Brytanii na razie bez zmian

  • PAP/JL    5 lipca 2016 - 08:01
Studia Polaków w Wielkiej Brytanii na razie bez zmian

Polscy studenci w Wielkiej Brytanii – nawet jeśli opuści ona UE – będą mogli dokończyć studia na dotychczasowych zasadach. Fot. Pixabay.com

Polscy studenci, którzy uczą się w Wielkiej Brytanii – nawet jeśli opuści ona UE – będą mogli dokończyć studia na dotychczasowych zasadach.
W Wielkiej Brytanii studiuje ponad 5 tys. Polaków. Po opowiedzeniu się Brytyjczyków za wyjściem tego kraju z Unii Europejskiej pod znakiem zapytania stanęły zasady, na jakich studenci z krajów Unii uczą się na brytyjskich uczelniach.

Pierwsze reakcje m.in. brytyjskiego resortu nauki i brytyjskich uczelni zabrzmiały uspokajająco. Szef resortu nauki Zjednoczonego Królestwa Jo Johnson wyjaśnia, że nie nastąpią nagłe zmiany warunków dla osób z krajów UE, które już studiują czy pracują na Wyspach. Jednak – jak podkreślił – w dalszej perspektywie wpływ wyników referendum na szkolnictwo wyższe i sektor badań będzie częścią szerszej dyskusji z UE.

Również polskie placówki edukacyjne otrzymują uspokajające doniesienia o studentach, którzy uczą się w Wielkiej Brytanii. Studenci ukończą naukę na normalnych warunkach, takich jak zaczynali.

Najbardziej obawiają się polscy studenci odebrania im możliwości korzystania z atrakcyjnych pożyczek na pokrycie czesnego, ale osobom, które już w Wielkiej Brytanii studiują, i tym, które zaczynają studia w październiku, nie będą one odebrane. Na razie jednak nie wiadomo, na jakiej zasadzie będą przyznawane w kolejnych latach.

Nie wiadomo też, jak wysokie będą opłaty za studia dla studentów z krajów UE. Polscy eksperci liczą, że nasi studenci podzielą los np. studentów szwajcarskich, którzy – na nieco innych warunkach niż państwa członkowskie UE – mogą liczyć na finansową pomoc zarówno w zakresie pożyczek, jak i wysokości czesnego.

Również polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaznacza, że „na tym etapie sytuacji wywołanej Brexitem jest za wcześnie, aby oszacować pełne skutki wyjścia z UE Wielkiej Brytanii dla polskich studentów. Co do ewentualnych dalszych kroków ze strony MNiSW, zależeć one będą od rozwoju sytuacji. Jeżeli chodzi o program Erasmus+ wszystkie obowiązujące ustalenia na razie pozostają bez zmian” – informuje resort nauki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.