PARTNER PORTALU
  • BGK

Study in Lublin

  • wer    24 listopada 2011 - 21:14
Study in Lublin

Lublin stara się przyciągnąć na swoje uczelnie nie tylko polskich studentów, ale także cudzoziemców. W tym celu realizuje projekt ''Study in Lublin''.
Projekt przewidziany jest na lata 2011-2015 i ma za zadanie zwiększyć liczbę studentów zagranicznych na lubelskich uczelniach. Boom edukacyjny dobiegł końca, a obecnie rynek edukacyjny boryka się z pogłębiającym się niżem demograficznym.

Dlatego też Lublin postanowił zawalczyć nie tylko o polskiego studenta. Projekt ''Study in Lublin'' został skierwoany do obcokrajowców w wieku 17-26 lat, którzy chcą podjąć lub kontynuować studia za granicą.

Czytaj też: Miasta też kuszą studentów

Zgodnie z danymi GUS z 2010 roku w Polsce w roku akademickim 2009/2010 studiowało 17 tys. obcokrajowców, z czego 11,6 tys. pochodziło z Europy - najwięcej z Ukrainy, Białorusi, Norwegii i Szwecji.

Należy tu zwrócić szczególną uwagę na grupę młodzieży z byłych krajów ZSRR, która ma ''polskie korzenie". Są oni w stanie podjąć naukę w języku polskim, a dodatkowo ważnym argumentem przetargowym dla tej grupy jest to, że Polska jest jednym z krajów UE. Na korzyść studiowania w Lublinie przemawia również fakt dogodnego położenia miasta względem wschodniej granicy.

Jak informuje Wiktoria Herun z wydziału strategii i obsługi inwestorów lubelskiego magistratu działania realizowane w ramach projektu obejmują m.in: działanie portalu internetowego, w którym znalazłyby się informacje o ofercie lubelskich uczelni dla obcokrajowców oraz rzetelne informacje na temat życia w mieście i procedur obowiązujących obcokrajowców (będzie on dostępny w 4 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, ukraińskiej i rosyjskiej) i zorganizowanie kampanii promocyjnej miasta i regionu.

W ramach kampanii odbywają się wyjazdy zagraniczne, w których udział biorą pracownicy miasta oraz uczelni. Ponadto raz w roku na terenie miasta organiozwany jest event przeznaczony dla cudzoziemców, którzy już zdecydowali się na studia w Lublinie (zabierz głos/oceń prezydenta).

- Pierwsze działania projektu finansowane będą ze środków miejskich, ale aby zapewnić trwałość programu do jego współfinansowania będą zachęcane także uczelnie. Docelowo planowane jest założenie stowarzyszenia, które w imieniu miasta i uczelni będzie mogło aplikować o dofinansowania - wyjaśnia Wiktoria Herun.

Więcej informacji o projekcie ''Study in Lublin'' na stronie: http://study.lublin.eu/pl/

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.