PARTNER PORTALU
  • BGK

Stypendia od miasta dla łódzkich doktorantów

  • PAP    11 września 2012 - 16:26
Stypendia od miasta dla łódzkich doktorantów

Program stypendialny, który ma wspierać łódzkich doktorantów prowadzących projekty naukowo-badawcze przyczyniające się do rozwoju regionu łódzkiego, zostanie zainuagurowany pod koniec tego roku. Do rozdysponowania będzie 200 tys. zł.
Stypendia dla doktorantów to jeden z elementów projektu "Łódzkie intelektualne" realizowanego przez samorząd województwa. Całkowita wartość projektu to ponad 920 tys. zł, z czego ponad 420 tys. pochodzi ze środków unijnych.

Innym elementem projektu jest organizacja Forum Naukowego "Prorevita 2012. Polityka regionalna a rewitalizacja miast w praktyce", które w październiku wspólnie organizuje samorząd, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki. Forum odbędzie się w dniach 19-20 października w Łodzi i Zgierzu; we wtorek przedstawiciele organizatorów podpisali porozumienie w tej sprawie.

Twórcy forum chcą zainteresować młodych naukowców rewitalizacją miast i przedstawić możliwości dofinansowania w tym zakresie. Pokazane zostaną także sposoby zarządzania obiektami kultury i adaptacji obiektów poprzemysłowych.

"Integracja sił obu uczelni w przygotowaniu konferencji świadczy o tym, że chcą być partnerami przy rewitalizacji województwa. Tym bardziej że mamy unikalną pofabryczną zabudowę, którą warto dobrze wykorzystać" - uważa prof. Sławomir Wiak z Politechniki Łódzkiej.

<!-- pagebreak //-->

W forum obok naukowców mają mają uczestniczyć także przedstawiciele władz samorządowych i instytucji zajmujących się m.in. rewitalizacją i konserwacją zabytków. Uczestnicy konferencji wezmą też udział w Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła - Light Move Festival, który w tym czasie będzie odbywał się w Łodzi, obejrzą również zrewitalizowane Miasto Tkaczy w Zgierzu.

Samorząd województwa łódzkiego od 2007 roku wyróżnia uczniów i studentów, którzy osiągają sukcesy w nauce i sztuce. Dotychczas stypendia o wartości 833 tys. zł trafiły do 189 osób, z przeznaczeniem m.in. na zakupy oprogramowania, specjalistycznego sprzętu, instrumentów czy naukę języków obcych.

Do najlepszych absolwentów uczelni i pracowników naukowych adresowany jest konkurs marszałka województwa łódzkiego na najlepsze rozprawy habilitacyjne i doktorskie oraz prace magisterskie i dyplomowe tematycznie związane z regionem łódzkim. Dotychczas wyróżniono w sumie 81 prac, a pula nagród wyniosła łącznie ponad 300 tys. zł. W 13. edycji konkursu łódzcy naukowcy walczą w sumie o 60 tys. zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.