Subwencja oświatowa nie wystarcza

Zapewnienia rządu były jasne. Twierdzono, że subwencja na oświatę pozwoli samorządom na utrzymanie systemu edukacji na odpowiednim poziomie. Dzisiaj wiemy, że nie jest to możliwe.
Subwencja oświatowa nie wystarcza

- Ciężar finansowania oświaty powinien być rozłożony między jednostki samorządu terytorialnego a rząd - tak komentował w czasie konferencji prasowej w ramach V Dnia Samorządu Terytorialnego Przemysław Koperski, zastępca prezydenta Częstochowy i członek Zespołu Zadaniowego ds. Oświaty Śląskiego Związki Gmin i Powiatów.

Kwestie kondycji samorządów lokalnych w kontekście obciążeń wynikających z systemu oświaty, zarządzania urzędem gminy/ starostwem oraz zasobami ludzkimi, a także energią stanowiły główne tematy tegorocznych warsztatów wymiany doświadczeń samorządowych, które odbywały się w dn. 14 czerwca br. w Tarnowskich Górach.

Ponadto w tym roku wydarzenie to, którego inicjatorem i organizatorem jest Śląski Związek Gmin i Powiatów (regionalna organizacja samorządu lokalnego województwa śląskiego) zakładało również przeprowadzenie premierowej debaty dziennikarzy z samorządowcami „Zrozumieć samorząd, zrozumieć media".

W jej efekcie uczestnicy doszli do wniosku, że ze strony samorządów niezbędna jest większa otwartość w stosunku do mediów i zapewnienie im szerszego dopływu informacji. Natomiast samorządowcy stwierdzili, że środowisko dziennikarzy powinno wykazywać się trochę większym zrozumieniem uwarunkowań funkcjonowania jst (szczególnie ogromnej skali regulacji prawnych, którym podlega samorząd) i starać się w miarę rzetelny sposób ujmować problemy samorządu lokalnego.

Ponadto w podsumowaniu warsztatu medialno-samorządowego uzgodniono, że dziennikarze i samorządowcy nie stanowią z istoty rzeczy dwóch antagonistycznych środowisk, bowiem ich wspólnym celem powinno być współdziałanie na rzecz zapewnienia lepszego poziomu poinformowania obywateli oraz komunikacji społecznej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Śląski Związek Gmin i Powiatów? A któż toto finansuje, Czy aby nie gminy i powiaty, co to jak zwykle na oświatę nie mają?

podpisałem, 2013-06-21 23:09:04 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE