PARTNER PORTALU
  • BGK

Subwencja oświatowa nie wystarcza

  • GK    21 czerwca 2013 - 10:09
Subwencja oświatowa nie wystarcza

Zapewnienia rządu były jasne. Twierdzono, że subwencja na oświatę pozwoli samorządom na utrzymanie systemu edukacji na odpowiednim poziomie. Dzisiaj wiemy, że nie jest to możliwe.
- Ciężar finansowania oświaty powinien być rozłożony między jednostki samorządu terytorialnego a rząd - tak komentował w czasie konferencji prasowej w ramach V Dnia Samorządu Terytorialnego Przemysław Koperski, zastępca prezydenta Częstochowy i członek Zespołu Zadaniowego ds. Oświaty Śląskiego Związki Gmin i Powiatów.

Kwestie kondycji samorządów lokalnych w kontekście obciążeń wynikających z systemu oświaty, zarządzania urzędem gminy/ starostwem oraz zasobami ludzkimi, a także energią stanowiły główne tematy tegorocznych warsztatów wymiany doświadczeń samorządowych, które odbywały się w dn. 14 czerwca br. w Tarnowskich Górach.

Ponadto w tym roku wydarzenie to, którego inicjatorem i organizatorem jest Śląski Związek Gmin i Powiatów (regionalna organizacja samorządu lokalnego województwa śląskiego) zakładało również przeprowadzenie premierowej debaty dziennikarzy z samorządowcami „Zrozumieć samorząd, zrozumieć media".

W jej efekcie uczestnicy doszli do wniosku, że ze strony samorządów niezbędna jest większa otwartość w stosunku do mediów i zapewnienie im szerszego dopływu informacji. Natomiast samorządowcy stwierdzili, że środowisko dziennikarzy powinno wykazywać się trochę większym zrozumieniem uwarunkowań funkcjonowania jst (szczególnie ogromnej skali regulacji prawnych, którym podlega samorząd) i starać się w miarę rzetelny sposób ujmować problemy samorządu lokalnego.

Ponadto w podsumowaniu warsztatu medialno-samorządowego uzgodniono, że dziennikarze i samorządowcy nie stanowią z istoty rzeczy dwóch antagonistycznych środowisk, bowiem ich wspólnym celem powinno być współdziałanie na rzecz zapewnienia lepszego poziomu poinformowania obywateli oraz komunikacji społecznej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • podpisałem, 2013-06-21 23:09:04

    Śląski Związek Gmin i Powiatów? A któż toto finansuje, Czy aby nie gminy i powiaty, co to jak zwykle na oświatę nie mają?