PARTNER PORTALU
 • BGK

Subwencja oświatowa wzrasta

 • PAP    18 października 2013 - 17:36
Subwencja oświatowa wzrasta

Wielkość subwencji oświatowej z roku na rok wzrasta, mimo spadku liczby uczniów, a za przekształcanie i zamykanie szkół odpowiadają samorządy – przypomina MEN odpowiadając związkowcom na ich wrześniowe postulaty.
Chodzi o postulaty wystosowane podczas ogólnopolskich dni protestu, zorganizowanych we wrześniu przez trzy centrale związkowe. Związkowcy domagali się m.in. zwiększenia nakładów finansowych na oświatę, wstrzymania prac nad nowelizacją Karty nauczyciela, zaprzestania likwidacji szkół i zwolnień nauczycieli, a także naprawienia reformy nauczania w polskich szkołach.

Związkowcy postulowali też opracowanie standardów oświatowych oraz ograniczenie samowoli organów prowadzących poprzez wzmocnienie kompetencji organów sprawujących nadzór pedagogiczny.

Odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej na te postulaty opublikowało w piątek na swoich stronach internetowych Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, jeden z organizatorów dni protestu.

Odpowiadając na postulat „zwiększenia nakładów na oświatę" resort edukacji przypomniał, że kwota subwencji oświatowej sukcesywnie z roku na rok wzrasta, mimo spadku liczby uczniów, wzrasta też tzw. standard A, czyli kwota przypadająca na jednego ucznia.

W 2013 r. subwencja wynosi 39,5 mld zł i jest większa o 798 mln zł, czyli o 2,1 proc. w stosunku do ubiegłorocznej. Jednocześnie MEN. zauważyło, że część samorządów (np. 217 w 2012 r.) wydaje na bieżące wydatki oświatowe mniej niż dostaje w subwencji.

Odnosząc się do kwestii likwidacji szkół, ministerstwo przypomniało, że za kształt sieci szkolnej odpowiadają organy prowadzące szkoły, czyli jednostki samorządu terytorialnego. Zakładanie, przekształcanie i likwidowanie szkół publicznych leży w wyłącznych kompetencjach gmin i powiatów.

Opinia kuratora w tej sprawie nie jest wiążąca dla samorządu, a wojewoda może kontrolować uchwały w tej sprawie tylko pod tym kątem, czy zostały one podjęte zgodnie z prawem. MEN przytoczyło dane z Systemu Informacji Oświatowej, z których wynika, że w roku szkolnym 2008/2009 zlikwidowano 587 szkół, w 2009/2010 - 540, w 2010/2011 - 261, w 2011/2012 - 300, a w 2012/2013 - 349 szkół.

Resort edukacji odpowiadając na postulat dotyczący standardów oświatowych przywołuje przepisy prawne, zgodnie z którymi każdy nauczyciel pracujący w szkole powinien mieć odpowiednie kwalifikacje do nauczania na danym etapie edukacyjnym. Przypomniano, że w prawie określono liczbę dzieci. w grupach przedszkolnych, liczbę uczniów w klasach integracyjnych oraz przedszkolach i szkołach specjalnych.

Przypomniano, że zgodnie z uchwaloną pod koniec sierpnia nowelizacją ustawy o systemie oświaty, liczba dzieci w klasach I-III szkoły podstawowej nie może być większa niż 25, a w klasie powinny być dzieci w zbliżonym wieku.

Poza tym, w każdej publicznej szkole podstawowej, jeśli taką potrzebę wyrażają rodzice., musi być zorganizowana opieka świetlicowa, w szkołach uczniowie mają zagwarantowane miejsce na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych, a pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest bezpłatna.

W odpowiedzi MEN sporo miejsca poświęcono dotowaniu wychowania przedszkolnego z budżetu. państwa. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o systemie oświaty opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin bezpłatnych - wynosi od 1 września tego roku nie więcej niż jeden złoty.

Na dofinansowanie edukacji przedszkolnej z budżetu państwa przeznaczono w tym roku (na miesiące wrzesień-grudzień) 504 mln zł (w kolejnych latach kwota ta ma być waloryzowana). W przyszłym roku kwota na ten cel na 12 miesięcy ma wynieść 1 mld 567 mln zł.

Odnosząc się do postulatów dotyczących ustawy Karta Nauczyciela i projektu jej nowelizacji, resort edukacji przywołał m.in. wyniki „Badania czasu i warunków pracy. nauczycieli" przeprowadzonego przez Instytut Badań Edukacyjnych. Według MEN, wyniki te potwierdzają zasadność zaproponowanych zmian dotyczących rejestrowania niektórych czynności nauczycieli oraz umożliwienie szerszego niż dotychczas włączania rodziców w sprawy istotne dla szkoły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.