Sukcesy uczniów dzięki nauczycielom

Sukces uczniów zawdzięczamy pracy i zaangażowaniu nauczycieli, którzy od wielu lat zmieniają polską szkołę - napisała minister edukacji Krystyna Szumilas w liście do nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zapowiedziała nowy system wsparcia nauczycieli.
Sukcesy uczniów dzięki nauczycielom
"Dzień Edukacji Narodowej, upamiętniający powstanie Komisji Edukacji Narodowej, to święto wszystkich osób odpowiedzialnych za kształcenie dzieci i młodzieży: nauczycieli, pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych" - przypomniała Szumilas w liście.

"Od wielu lat zmieniacie Państwo polską szkołę. Dobre efekty Waszej pracy potwierdzają międzynarodowe badania PISA (Programme for International Student Assessment)" - napisała minister do nauczycieli.

Zaznaczyła, że wyniki osiągane przez polskich piętnastolatków w kolejnych edycjach tych badań, dokumentują systematyczny wzrost umiejętności uczniów w naszym kraju. W 2000 r. były one niższe od średniej krajów należących OECD, a już w 2009 r. - znacznie od niej wyższe. W tym czasie zmniejszył się też odsetek uczniów o bardzo niskim poziomie kompetencji w czytaniu i interpretacji - z 23 do 15 procent. "Polska jest jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, któremu udało się osiągnąć wyraźny postęp w tym obszarze" - podkreśliła Szumilas.

"Sukces uczniów zawdzięczamy państwa pracy i zaangażowaniu" - oceniła Szumilas.

"Przed nami nowy etap wdrażania zmian: reforma programowa systemu edukacji, zmiany w kształceniu ponadgimnazjalnym i zawodowym, nowa formuła egzaminów zewnętrznych, a także obniżenie wieku szkolnego i pełne upowszechnienie edukacji przedszkolnej" - przypomniała. Zapowiedziała, że w ich wprowadzaniu pomoże nowoczesny system wsparcia szkół. Jak wyjaśniła, jego istotą będzie odejście od jednorazowych kursów doskonalących, na rzecz stałego wspierania nauczycieli w rozwiązywaniu najważniejszych problemów szkół i uczniów.

Minister edukacji przypomniała także, że w tym roku zainicjowany został proces cyfryzacji szkół.

"Pilotaż rządowego programu +Cyfrowa szkoła+ nie ogranicza się wyłącznie do wyposażenia ponad 400 placówek w sprzęt multimedialny. Przewiduje również nowoczesny sposób szkolenia nauczycieli, uwzględniający stałą pomoc we wdrażaniu technologii informatyczno-komputerowych w nauczaniu wszystkich przedmiotów" - napisała.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wolałbym, aby Pani Minister Szumilas nie raczyła już nauczycieli "swoimi" pomysłami na wsparcie, lub na cokolwiek innego. Niech poprostu pozwoli nauczycielom robić swoje. To naprawdę dobrze wykształceni i kompetentni w swoim zawodzsie ludzie.

motyl, 2012-10-17 13:15:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE