PARTNER PORTALU
  • BGK

Sukcesy uczniów dzięki nauczycielom

  • PAP    14 października 2012 - 10:49
Sukcesy uczniów dzięki nauczycielom

Sukces uczniów zawdzięczamy pracy i zaangażowaniu nauczycieli, którzy od wielu lat zmieniają polską szkołę - napisała minister edukacji Krystyna Szumilas w liście do nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zapowiedziała nowy system wsparcia nauczycieli.
"Dzień Edukacji Narodowej, upamiętniający powstanie Komisji Edukacji Narodowej, to święto wszystkich osób odpowiedzialnych za kształcenie dzieci i młodzieży: nauczycieli, pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych" - przypomniała Szumilas w liście.

"Od wielu lat zmieniacie Państwo polską szkołę. Dobre efekty Waszej pracy potwierdzają międzynarodowe badania PISA (Programme for International Student Assessment)" - napisała minister do nauczycieli.

Zaznaczyła, że wyniki osiągane przez polskich piętnastolatków w kolejnych edycjach tych badań, dokumentują systematyczny wzrost umiejętności uczniów w naszym kraju. W 2000 r. były one niższe od średniej krajów należących OECD, a już w 2009 r. - znacznie od niej wyższe. W tym czasie zmniejszył się też odsetek uczniów o bardzo niskim poziomie kompetencji w czytaniu i interpretacji - z 23 do 15 procent. "Polska jest jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, któremu udało się osiągnąć wyraźny postęp w tym obszarze" - podkreśliła Szumilas.

"Sukces uczniów zawdzięczamy państwa pracy i zaangażowaniu" - oceniła Szumilas.

"Przed nami nowy etap wdrażania zmian: reforma programowa systemu edukacji, zmiany w kształceniu ponadgimnazjalnym i zawodowym, nowa formuła egzaminów zewnętrznych, a także obniżenie wieku szkolnego i pełne upowszechnienie edukacji przedszkolnej" - przypomniała. Zapowiedziała, że w ich wprowadzaniu pomoże nowoczesny system wsparcia szkół. Jak wyjaśniła, jego istotą będzie odejście od jednorazowych kursów doskonalących, na rzecz stałego wspierania nauczycieli w rozwiązywaniu najważniejszych problemów szkół i uczniów.

Minister edukacji przypomniała także, że w tym roku zainicjowany został proces cyfryzacji szkół.

"Pilotaż rządowego programu +Cyfrowa szkoła+ nie ogranicza się wyłącznie do wyposażenia ponad 400 placówek w sprzęt multimedialny. Przewiduje również nowoczesny sposób szkolenia nauczycieli, uwzględniający stałą pomoc we wdrażaniu technologii informatyczno-komputerowych w nauczaniu wszystkich przedmiotów" - napisała.

<!-- pagebreak //-->

Szumilas zaznaczyła, że równocześnie trwają prace nad przygotowaniem darmowych podręczników elektronicznych do 14 przedmiotów oraz e-materiałów edukacyjnych.

"Powstanie system pozwalający efektywnie wykorzystać możliwości współczesnej techniki dla podniesienia jakości kształcenia. Wierzę, że nowe wyzwania będą dla państwa źródłem satysfakcji, a dla waszych uczniów - sukcesów edukacyjnych" - zapewniła.

Podziękowała nauczycielom za codzienny wysiłek wkładany w podnoszenie jakości kształcenia, rozpoznawanie potrzeb każdego ucznia oraz dbanie o jego rozwój, a także za troskę o dobro dziecka i otwartość na zmiany, wynikające z potrzeb współczesnego świata.

"Z okazji dzisiejszego święta życzę państwu satysfakcji z wykonywanej pracy i kolejnych sukcesów waszych podopiecznych. Niech będą one dla państwa dodatkową nagrodą i motywacją do dalszych działań podejmowanych na rzecz rozwoju polskiej edukacji" - napisała Szumilas.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej na stronie internetowej MEN opublikowano także krótki filmik, w którym minister dziękuje nauczycielom, wychowawcom i samorządowcom za to, że "pozwalają młodzieży rozwinąć skrzydła i spełniać marzenia".

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.


<!-- pagebreak //-->

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Ponieważ święto wypada w tym roku w niedzielę, dlatego najważniejsze uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej przesunięto na poniedziałek.

Tego dnia po południu w kancelarii premiera wręczone będą pracownikom oświaty: nauczycielom i pedagogom, odznaczenia państwowe oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej, będące najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez ministra edukacji. Tradycyjnie wręczane będą też dyplomy nadania wybranym nauczycielom - mistrzom w zawodzie - honorowego tytułu profesora oświaty.

W poniedziałek w południe na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się zaś uroczysta gala finałowa konkursu "Nauczyciel Roku". Celem tego konkursu jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców, społeczności lokalne i organizacje pozarządowe.

Przy ocenie nauczycieli brane są pod uwagę ich sukcesy - np. liczba laureatów olimpiad, odsetek absolwentów przystępujących do matury i zdających ją, a także pomoc uczniom w sytuacjach dla nich trudnych, czy zaangażowanie na rzecz środowiska i społeczności lokalnej.

Uroczystości w szkołach z okazji Dnia Edukacji Narodowej w zależności od indywidualnych decyzji dyrektorów, przeniesiono na poniedziałek lub miniony piątek.

Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

<!-- pagebreak //-->

Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty - od szkół elementarnych poprzez gimnazja aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie.

Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów.

Zreorganizowane zostały też akademie: krakowska i wileńska. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przemianowany na Szkołę Główną Koronną stał się nowoczesną uczelnią. Wysoką rangę zdobył uniwersytet wileński. Przemianowany na Szkołę Główną Wielkiego Księstwa Litewskiego stał się ważnym ośrodkiem nauk przyrodniczych i astronomii. Komisja zamierzała też powołać Królewski uniwersytet w Warszawie - jego zalążkiem była utworzona w 1789 r Szkoła Anatomii i Chirurgii.

Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski, ale wiele rozwiązań wprowadzonych przez nią miało kontynuację.

Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • motyl, 2012-10-17 13:15:46

    Wolałbym, aby Pani Minister Szumilas nie raczyła już nauczycieli "swoimi" pomysłami na wsparcie, lub na cokolwiek innego. Niech poprostu pozwoli nauczycielom robić swoje. To naprawdę dobrze wykształceni i kompetentni w swoim zawodzsie ludzie.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: