PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki: Powstał plac zabaw dla niepełnosprawnych w przedszkolu samorządowym

  • PAP/MN    19 września 2017 - 17:05
Suwałki: Powstał plac zabaw dla niepełnosprawnych w przedszkolu samorządowym
Cały projekt budowy placów zabaw w Suwałkach kosztował ponad 2 mln zł. (fot. UM Suwałki)

Specjalna huśtawka dla dzieci na wózkach inwalidzkich, piaskownice, karuzele i zestaw integracyjny stanęły na nowym placu zabaw w Przedszkolu nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach (woj. podlaskie).
 

• Do przedszkola uczęszcza m.in. 23 dzieci z zespołem Downa, zespołem Aspergera, z autyzmem, dzieci słabowidzące czy słabosłyszące oraz dzieci chore na afazję.

• Nowe place zabaw powstały także w pozostałych przedszkolach samorządowych w mieście.

• Ponad 2 mln zł kosztowały wszystkie nowe place zabaw w suwalskich przedszkolach.

Nowe place zabaw powstały w dziewięciu przedszkolach samorządowych w ramach projektu "Bądź aktywny - bądź zdrowy". Szczególnie cieszy się dyrektor Przedszkola nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach, gdzie - ze względu na niepełnosprawność - część dzieci nie mogła korzystać z tradycyjnego placu zabaw.

"Od kilku lat z rodzicami próbowaliśmy wymieniać sprzęt na placu zabaw. Kupiliśmy bocianie gniazdo, które było namiastką huśtawki dla dzieci niepełnosprawnych, ale zawsze marzyliśmy o tym, aby była specjalistyczna huśtawka dla tych dzieci" - powiedziała dyrektor placówki Urszula Rutkowska.

Huśtawka kosztowała 20 tys. zł. Ma specjalną platformę, po której dziecko może wjechać wózkiem, który jest dodatkowo zabezpieczany dwoma linkami i dziecko może bez przeszkód oddać się zabawie.

Czytaj też: Szkoła doczeka się hali sportowej za blisko 5 mln zł

Jak dodała Rutkowska, na placu zostały zamontowane: dodatkowa huśtawka, zestaw integracyjny, na którym mogą się poruszać dzieci na wózkach, oraz piaskownica. Niedługo zostaną zamontowane: dodatkowa piaskownica, stawik sensoryczny, karuzela i stoliki do gry w szachy.

"Ogromnie się cieszymy, to plac z prawdziwego zdarzenia, to jest miejsce zabawy, integracji i radości, takiej swobody dla tych dzieci" - powiedziała Rutkowska.

Do przedszkola uczęszcza m.in. 23 dzieci z zespołem Downa, zespołem Aspergera, z autyzmem, dzieci słabowidzące czy słabosłyszące oraz dzieci chore na afazję. W placówce jest prowadzona także felinoterpia, czyli terapia z udziałem kotów.

Czytaj też: W stolicy przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków

Nowe place zabaw powstały także w pozostałych przedszkolach samorządowych w mieście. Zostały one wyposażone w zestawy integracyjne. Każdy z nich ma nawierzchnię poliuretanową, są huśtawki, bujaki na sprężynie, domki i zestawy równoważni, ławki oraz kosze na śmieci.

"Projekt obejmuje również działania dotyczące zdrowego stylu życia, zajęcia dla dzieci i rodziców z rodzin wykluczonych społecznie, szkolenia dotyczące zdrowego żywienia dla nauczycieli przedszkoli" - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Cały projekt kosztował ponad 2 mln zł, z czego 85 proc. środków pochodzi z programu Interreg Polska-Litwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.