PARTNER PORTALU
  • BGK

Swarzędz: powstała najnowocześniejsza szkoła podstawowa w Wielkopolsce

  • pap/pt    4 września 2015 - 07:37
 Swarzędz: powstała najnowocześniejsza szkoła podstawowa w Wielkopolsce
Tak wygląda nowa szkoła w Swarzędzu

Sale z interaktywnymi tablicami i nowoczesna hala sportowa ze ścianką wspinaczkową to wyposażenie nowej szkoły podstawowej w gminie Swarzędz (Wielkopolskie). Placówka powstała w sołectwie Zalasewo, gdzie intensywnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe.
3 września odbyło się symboliczne otwarcie szkoły, w której nauka trwa od 1 września. Jak podkreślił burmistrz miasta i gminy Swarzędz Marian Szkudlarek, "jest to najnowocześniejsza szkoła oddana w tym roku w Wielkopolsce". Gmina Swarzędz sąsiaduje bezpośrednio z Poznaniem.

Podstawówka z halą sportową

Podstawówka kosztowała 36 mln zł i ma powierzchnię ponad 9,3 tys. m kw. Budowa w całości została sfinansowana przez gminę. W szkole znajduje się 28 sal lekcyjnych - każda wyposażona w tablice interaktywne. Wewnątrz budynku powstałego na planie prostokąta powstała pełnowymiarowa sala sportowa z widownią na ok. tysiąca miejsc oraz ścianką wspinaczkową; w sali mogą być prowadzone zajęcia w-f dla trzech klas jednocześnie.

Podstawówka ma również osobną salę amfiteatralną ze sceną oraz miejscem dla 300 widzów. Budynek od południowej strony jest klimatyzowany. W szkole znajduje się biblioteka z czytelnią, świetlica, stołówka, a także przeszklony plac zabaw nazwany "ogrodem na niepogodę".

"Sołectwo Zalasewo 10 lat temu miało 1,7 tys. mieszkańców. Teraz jest ich 3,5 tys., a za chwilę będzie ich 5 tys., bo plany wszędzie dookoła zakładają budownictwo mieszkaniowe. Najbliższa szkoła do tego stopnia była przepełniona, że zajęcia trwały do godz. 18" - tłumaczył PAP burmistrz Szkudlarek.

Szkoła bez tablic z kredą

Na jednej zmianie w nowej szkole może się uczyć maksymalnie 750 uczniów; teraz jest ich 550. Dyrektor podstawówki Beata Hałas powiedziała, że w systemie dwuzmianowym uczniów może to być nawet dwa razy więcej. "Nie mamy tablic z kredą, mamy nowoczesną salę gimnastyczną i audio-wizualną - tego nie było w szkołach 20, 30 lat temu" - mówiła dyrektor.

Grunt pod szkołę Swarzędz zakupił dwa lata temu; budowa obiektu trwała kilkanaście miesięcy. Przy szkole za kwotę 2 mln zł powstały nowe ulice.

Samorząd zakłada, że sala sportowa będzie służyła nie tylko podstawówce, ale i całej gminie, w tym klubom sportowym.

Ludność miasta i gminy Swarzędz według rejestrów to ok. 47 tys. mieszkańców. Burmistrz szacuje, że w przeciągu 3 lat liczba ta może przekroczyć 50 tys. Wskazuje też, że wiele osób mieszka już w Swarzędzu, lecz nadal zameldowanych jest np. w Poznaniu.

Zdaniem starosty powiatu poznańskiego Jana Grabkowskiego, potrzeba budowy nowych szkół świadczy o tym, że ludzie chcą mieszkać na terenie gmin sąsiadujących z Poznaniem ze względu na ich atrakcyjność.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Elv, 2015-09-09 09:39:12

    Do A. Koza: Zgodnie z zasadą "nie znam się, więc się wypowiem".
  • A. Koza, 2015-09-04 12:33:23

    Budowanie molochów jest "passe". Nowoczesna szkoła nie powinna mieć dużej liczby dzieci, max. 300, jeszcze lepiej 200!. Duża szkoła to anonimowość. Jedynie małe szkoły są w stanie zapewnić stworzenie wspólnoty umożliwiającej wychowanie. W swarzędzu powinny powstać małe osiedlowe szkoły. ...  rozwiń