PARTNER PORTALU
  • BGK

Świąteczne lekcje w Muzeum Wsi Opolskiej

  • PAP    1 grudnia 2011 - 11:35
Świąteczne lekcje w Muzeum Wsi Opolskiej

Cykl lekcji świątecznych rozpoczął się w czwartek w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach.
Podczas półtoragodzinnych spotkań dzieci i młodzież poznają śląskie zwyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem – powiedziała Marta Szewerda z muzeum.

Lekcja podzielona jest na trzy części. Pierwsza obejmuje Adwent i tradycje związane z czasem przed świętami, dzieci dowiadują się m.in. o prawdziwym pochodzeniu św. Mikołaja i o tym, jak od 13 grudnia – dnia św. Łucji – wróżono pogodę na cały nowy rok.

Druga część to Boże Narodzenie z punktu widzenia śląskiej gospodyni – prowadząca lekcję opowiada o przygotowaniach do Wigilii i o świątecznym stole na Śląsku Opolskim.

„Na zakończenie lekcji dzieci dzielą się opłatkiem, wysłuchują opowieści wigilijnej, śpiewają bożonarodzeniowe pieśni i biorą udział w tradycyjnym korowodzie kolędników” – zaznaczyła Szewerda.

Według etnografa z Muzeum Wsi Opolskiej, Bogdana Jasińskiego, pokazywanie dzieciom i młodzieży śląskich zwyczajów, obyczajów i tradycji świątecznych jest ważne i potrzebne. „Agresywne media i reklamy zarzucają nas obcymi kulturowo wariantami. Wszechobecne Merry Christmas i biegający po sklepie gruby Mikołaj z prezentami jest łatwiejszy do przyswojenia dla dzieci niż tradycyjne święta. Dla pewnej przeciwwagi trzeba pokazać im śląskie tradycje świąteczne. I my staramy się to zrobić w atrakcyjnej, interaktywnej formie” – wyjaśnił.

Muzeum zaproponowało chętnym 30 świątecznych spotkań, z czego 29 jest już zarezerwowanych. Dla tych, który nie udało się zapisać na muzealne lekcje, przygotowano inną propozycję – zwiedzanie trzech zabytkowych chałup w bierkowickim skansenie, w których przygotowano świąteczny wystrój, a pracownicy muzeum będą przybliżać zwiedzającym klimat świąt.

Lekcje przed świętami Bożego Narodzenia muzeum realizuje od lat 90. Według szacunków organizatorów uczestniczyło w nich już ok. 15 tys. osób – głównie dzieci i młodzieży. Grudniowe lekcje cieszą się tak dużą popularnością, że niektóre szkoły zapisują się na nie już w styczniu.

W przedświątecznych spotkaniach w skansenie uczestniczą na ogół dzieci ze szkół Opolszczyzny (zabierz głos/oceń marszałka województwa). Do udziału w tegorocznej edycji zapisały się także szkoły z województwa śląskiego (zabierz głos/oceń marszałka województwa) i dolnośląskiego (zabierz głos/oceń marszałka województwa) a nawet odwiedzająca Opolszczyznę delegacja fińskich dziennikarzy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.