PARTNER PORTALU
  • BGK

Świecąca żyrafa w nowej skórze

  • GK/slaskie.pl    2 maja 2011 - 10:42
Świecąca żyrafa w nowej skórze

Iluminacja odnowionego pomnika na rozpoczęcie sezonu w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku
Żyrafa stanęła przy alejce prowadzącej do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego ponad pół wieku temu, teraz odzyskała blask. Pomnik w chorzowskim parku zaprojektowali w 1959 r. nieżyjący już Leopold Pędziałek i 90-letni dziś artysta plastyk – autor projektu plastycznego – Leszek Dudka.

Przez lata abstrakcyjna kilkunastometrowa rzeźba była szara. Dziesięć lat temu postanowiono upodobnić figurę do prawdziwej żyrafy i zmieniono jej kolor na pomarańczowy oraz dodano charakterystyczne brązowe cętki.

Teraz odnowiono rzeźbę i przywrócono jej jasnoszary kolor. Żyrafa odzyskała też oświetlenie. Tworzy je niebieski diodowy pas wzdłuż jednej z nóg i szyi oraz podobny okręg wewnątrz oka. Całe oświetlenie pobiera 150 watów. Niedawno żyrafę wpisano do rejestru zabytków.

Oświetlona żyrafa to nie jedyna atrakcja na rozpoczęcie sezonu. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym otwarto zmodernizowany pawilon egzotyczny (tzw. małpiarnię) i plac zabaw.

W parku można wynająć jeden z kilkunastu elektrycznych rowerów. Działa też biuro koordynujące starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, które przygotowało m.in. ogród sztuki dla dzieci i malowanie graffiti na ogrodzeniu zoo.

W ramach Dni Województwa Śląskiego w Górnośląskim Parku Etnograficzny na terenie parku 3 maja odbędzie się śląska majówka. Głównymi jej punktami będą występy zespołów odtwarzających kulturę ludową regionu, baletu zespołu „Śląsk” i grupy Whiskey River.

Park będzie też miejscem finału organizowanego w ramach Dni pięciodniowego festiwalu Rock Stars – Pozytywna Energia. Rozpoczynający się 3 maja w katowickim Spodku przegląd młodych zespołów rockowych 7 maja zwieńczy koncert laureatów. Prócz nich w parku zagrają m.in. IRA i Big Cyc.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.