PARTNER PORTALU
 • BGK

"Świecka szkoła" - 100 tys. podpisów ws. religii w szkołach

 • aw/PAP    29 września 2015 - 15:28
"Świecka szkoła" - 100 tys. podpisów ws. religii w szkołach

Logo akcji "Świecka szkoła"

100 tys. podpisów zebrano pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą "Świecka szkoła". Celem inicjatywy jest zaprzestanie finansowania religii z budżetu państwa i przeznaczenie środków np. na dodatkowe lekcje języków obcych.
"Zebraliśmy 100 tysięcy podpisów" - poinformował we wtorek (29 września) jeden z inicjatorów akcji, redaktor naczelny magazynu "Liberte" Leszek Jażdzewski. Jak dodał, podpisy muszą być teraz zweryfikowane.

"5 października złożymy podpisy w Kancelarii Sejmu. Kontaktowaliśmy się z marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, chcemy się z nią spotkać. Jeśli się nie uda, to projekt złożymy w biurze podawczym" - zapowiedział Jażdżewski.

By religia nie była przedmiotem obowiązkowym

Według organizatorów akcji lekcje religii w szkole kosztują obywateli 1 miliard 350 milionów złotych, dlatego proponują, by za te środki opłacić uczniom np. dodatkowe lekcje języków obcych czy stworzyć nowe pracownie informatyczne w szkołach.

"Ludzie nie mają nic przeciwko religii. Zależy im tylko na tym, by nie była finansowana ze wspólnego budżetu. Polacy są bardziej otwarci niż Episkopat i politycy, którzy ich reprezentują. Mają jednak problem z pazernością Kościoła" - podkreślił Jażdżewski.

"My chcemy, by religia zamiast przedmiotu obowiązkowego, z którego ocena jest na świadectwie i na który chodzi się pod presją, stała się przedmiotem dodatkowym" - podkreśliła jedna z uczestniczek akcji Bożena Przyłuska.

Co na to politycy?

Organizatorzy zapowiedzieli, że będą wysyłać wiadomości do komitetów wyborczych, pytać polityków podczas kampanii wyborczej o ich stosunek do akcji i zachęcać, by oni również złożyli podpisy pod inicjatywą.

Zbiórka podpisów rozpoczęła się w połowie sierpnia. Projekt poparli m.in. prezydent Słupska Robert Biedroń, były mistrz świata w boksie Dariusz Michalczewski, profesor Jerzy Vetulani, dziennikarka Eliza Michalik, pisarka Manuela Gretkowska, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Maciej Nowak, a także politycy m.in. Ryszard Kalisz, Janusz Palikot, Barbara Nowacka, Jan Hartman.

1 września w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące inicjatywy "Świecka Szkoła". Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka mówiła wówczas, że po 25 latach od momentu wprowadzenia religii do szkół należy się zastanowić co dalej: czy katecheza ma w szkole zostać czy czas na zmiany.

Dodała, że szukała pozytywnych aspektów nauczania religii w szkole i znalazła tylko jeden - wygodę, że dzieci mają zajęcia z katechezy w tym samym miejscu, co inne lekcje. "Innego pozytywnego aspektu nie widzę. Widzę same negatywy" - zaznaczyła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Tomek, 2015-10-07 07:11:03

  Do jerzy: A może nie tak do końca, gdyby dzieci chodził z włąsnej nieprzymuszonej woli, bez stresu to pogla ich na kościół również ulegnie zmianie, jestem jak najbardziej za, a kasę przeznaczyłbym jednak na przedmioty inne, biologia, przyroda, geografia, historia, których jest znikoma ilość. ...  rozwiń
 • Albert, 2015-09-30 09:59:11

  Gdzie można złożyć swój podpis?
 • jerzy, 2015-09-30 09:59:08

  od katechezy jest kościół i przykościelne ośrodki.Polski kościół chce rękoma państwa utrzymac wiernych.Kler zdaje sobie doskonale sprawę,że liczba chodzących na te zajęcia drastycznie spadnie,stąd ta chęc utrzymania obecnego stanu.